Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Strony internetowe powinny być responsywne. Tylko co to responsywna strona internetowa? To taka strona, która wygląda dobrze na komputerze, telefonie i tablecie – tak w skrócie. Najgorsze jest to, że zrobienie strony responsywnej jest zarazem bardzo łatwe i bardzo trudne ;).

 

Dlaczego responsywność jest tak ważna? Większość ruchu w internecie to urządzenia mobilne. A strony responsywne doskonale wyglądają na tych urządzeniach. Czyli mówimy pa-pa budowaniu stron pod komputery i mówimy „cześć” stronom pod telefony. Brzmi przewrotnie? Bo tak jest ;). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz co zmieni Mobile First. Ale po kolei.

 

Responsywna strona internetowa – jak zrobić stronę internetową?

Jest kilka sposobów ;). Trzeba zacząć od projektu, bo każda strona potrzebuje dobrego projektu. Zwłaszcza taka, która ma „rosnąć” od wersji mobilnej do desktopowej. Bo chodzi też o to, że webdesign szedł do tej pory „w dół”. Najpierw powstawała strona na komputery, potem na tablety, a na końcu – na telefony. I zazwyczaj ta ostatnia była najmniej istotna i poświęcano jej niewiele czasu. Teraz trzeba zacząć od wersji mobilnej i „iść do góry”, a punktem wyjścia ma być wersja mobilna.

 

Zrobienie responsywnej strony www może być trudne. Zwłaszcza gdy pracujesz na WordPressie i masz już stronę, która (powiedzmy, że) działa na telefonach. Dlaczego piszę z takim dystansem? Bo często to, że jakaś strona „zwija” się na smartfonie nie oznacza, że to dobra strona responsywna.

 

Kłopotem jest też to, że wiele stron ma już swoje lata, a ich dostosowywanie do telefonów mija się z celem. Znam wiele stron, które nie są responsywne. Łatwo to sprawdzić: wchodzisz na taką stronę na telefonie i widzisz, jak to wszystko działa. Tnie się lub wygląda jak pomniejszona wersja stacjonarna? Przykro mi, ale ta strona internetowa wymaga jeszcze sporo pracy.

 

Czym różni się strona responsywna od mobilnej?

Czasem widzę opisy w szablonach lub w narzędziach do budowania stron www, że „można zrobić wersję mobilną strony”. Wszystko fajnie, ale… wersja mobilna strony to nie to samo co strona responsywna. Ta pierwsza najczęściej jest osobną stroną, która ma własny adres www (często zaczyna się od „m.”) i własną strukturę linków. Roboty Google’a nie lubią takich stron, chyba że są zrobione od początku do końca dobrze. Tylko to trudne zadanie.

 

Lepiej, chociaż nie łatwiej, zbudować responsywną stronę www od zera. Niektóre szablony w WordPressie są bardzo dobrze przystosowane do urządzeń mobilnych. Większość wygląda dobrze w prezentacji, ale kiedy chcesz coś zmienić w układzie, a nie tylko podmienić treści w gotowym szablonie, to zaczynają się schody.

 

Jeśli ogarniasz ten CMS, to zrobienie responsywnej strony w WordPressie nie jest kłopotem, chociaż zajmie Ci sporo czasu. Gorzej, jeśli nie znasz tej platformy dobrze. Podobnie jest w przypadku każdego innego CMS-a.

 

Jest jeszcze jedna rzecz związana ze stronami responsywnymi: płynność „przechodzenia” między wersjami. Chodzi o tablety i urządzenia, które wyświetlają „wąską” stronę. Takie urządzenia rzadko mają stronę dostosowaną do potrzeb. Tablety tracą popularność, ale ich udział w rynku dalej jest spory. Widok mobilnych jest dla nich za wąski, a desktopowy – za szeroki. To drobna rzecz, ale wpływa mocno na pozycjonowanie; skoro strona nie jest responsywna, to po prostu traci w oczach robotów Google’a.

 

Jak zrobić stronę responsywną w kreatorze stron www?

Nie, nie uciekaj. Kreatory stron www to całkiem przydatne narzędzia, zwłaszcza teraz. Jeśli masz ograniczony budżet na stworzenie responsywnej strony internetowej, a do tego niekoniecznie masz czas lub możliwości przerobienia tej, którą masz, to dobrym rozwiązaniem jest zrobienie nowej strony w kreatorze.

 

To całkiem rozsądna alternatywa. Zwłaszcza dlatego, że większość kreatorów umożliwia zrobienie w pełni responsywnej strony. A jeśli możesz wszystko zrobić samodzielnie, to czemu nie spróbować? Zwłaszcza gdy potrzebujesz dobrze działającej i pozycjonującej się strony :). Jednak pamiętaj – „wersja mobilna” strony to nie to samo co strona responsywna. Więc jeśli zależy Ci na tej drugiej, to kreatory wyglądają naprawdę dobrze. Za najlepsze uchodzą obecnie Wix i WebWave, przy czym pierwszy z nich ma opcję strony mobilnej, a ten drugi – responsywnej. Zobacz, który z nich bardziej Ci odpowiada, jednak pamiętaj o ich możliwościach i ograniczeniach.

 

strona responsywna
05 marca 2018

Czy moja strona jest responsywna?