Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Osoby zajmujące się tworzeniem stron www można podzielić na te, które je projektują i na te, które je kodują. Są też tacy, którzy robią obie te rzeczy, stając się prawdziwymi webmasterami. Pytanie jednak brzmi, czy grafik, webdesigner lub UX/UI designer musi umieć kodować? 

 

Czy web designer to osoba, która zajmuje się kodowaniem? 

 

 

Należy zacząć od zdefiniowania pojęcia web designer. Jest to oczywiście osoba, która zajmuje się tworzeniem stron stron internetowych, ale w jakim zakresie? Wskazuje nam na to samo słowo designer, ponieważ jest to tworzenie stron z punktu widzenia głównie graficznego. Dotyczy to jednak nie tylko projektowania szaty wizualnej, ale też projektowania doświadczeń użytkownika, architektury informacji i nawigacji po stronie internetowej.

 

Czy więc webdesigner stworzy gotową, działającą, udostępnioną pod konkretną domeną stronę internetową? Może, ale nie musi. Nieco dawniej, gdy w tworzeniu stron internetowych stawiano na użyteczność i niezbyt przejmowano się wyglądem strony, rzeczywiście webdesigner zarówno projektował, jak i kodował stronę internetową. 

 

Obecnie nad jedną stroną internetową zazwyczaj pracuje kilka osób - zaczynając od projektantów UX, przez UI-owców na Web Developerach kończąc. Są też specjalne stanowiska dla osób zajmujących się wprowadzaniem treści na stronę i oddzielne dla tych, którzy te treści piszą. 

Zatem w dzisiejszym rozumieniu tego słowa nie jest zdefiniowane, czy osoba zajmująca się webdesignem musi samodzielnie wdrażać swoją stronę, a tym bardziej nie musi tego robić kodując. 

 

Czym zajmuje się Web Designer, który nie pisze kodu?

 

 

Obecnie prężnie rozwija się branża UX designu, którą można uznać za gałąź web designu. Chodzi tu o projektowanie doświadczeń użytkownika, które są podstawą do zrobienia strony internetowej. Web designer może być równoznaczny ze specjalistą od wspomnianego UX i od UI, czyli projektowana interfejsu użytkownika. 

 

Czy grafik musi umieć kodować?

 

 

Oczywiście grafik nie musi umieć kodować. Grafik powinien znać się na designie i użyteczności, powinien płynnie operować programami graficznymi i potrafić zaprojektować stronę. Nikt raczej nie powinien od niego oczekiwać umiejętności kodowania. Co oczywiście nie oznacza, że nie może się go nauczyć. Są jednak łatwiejsze drogi do wprowadzenia produktu w życie, a skoro nasz blog prawi o stronach internetowych, oprzemy się na ich przykładzie. 

 

Jak zrobić i wdrożyć stronę internetową bez kodowania?

 

 

Tak jak do zaprojektowania strony internetowej możesz użyć dowolnego programu graficznego, tak jeśli chodzi o opublikowanie jej w internecie, Photoshop Ci nie wystarczy. Należy więc poszukać odpowiedniego narzędzia, a najlepiej takiego, które pozwoli Ci również na bezpośrednie zaprojektowanie w nim strony. 

 

Możesz użyć do tego darmowego programu online, który opierając się na metodzie WYSIWYG (what you see is what you get - otrzymujesz to, co widzisz), pozwala na zaprojektowanie strony internetowej i późniejsze opublikowanie jej w internecie. Mnogość funkcji i zaawansowanych narzędzi pozwala na pracę równie łatwą, jak w znanych programach graficznych, przy czym za pomocą jednego narzędzia zadbasz również o SEO strony, podepniesz domenę, zadbasz o SLL i wykonasz wszystkie niezbędne czynności, które pozwolą Twojej stronie osiągnąć sukces. 

 

Podsumowanie

 

Programowanie i kodowanie to niełatwa sprawa. Nie ma potrzeby uczyć się ich tylko po to, aby tworzyć strony internetowe. Kod zatem zostawmy programistom, grafikom pozostawmy design. Dostępne są jednak programy, dzięki którym za darmo i bez kodowania opublikujesz zaprojektowaną przez siebie stronę w internecie i z nich właśnie polecamy korzystać web designerom. 

 

 

 

 

 

Zobacz, jak stworzyć własne logo!
25 września 2020

Czy grafik powinien umieć kodować?