Interesujesz się grafiką komputerową? Chcesz tworzyć strony internetowe? Jeśli tak, musisz znać przynajmniej podstawy typografii. Jaki font będzie odpowiedni na stronie internetowej, a jaki nie powinien być wykorzystywany, gdzie szukać darmowych fontów i czy właściwie można mówić po prostu “czcionka”? Przekonaj się, czytając ten artykuł.
O co chodzi z wiecznym sporem o to, jak powinno się mówić - czcionka czy font, a może krój pisma?
Jest to metalowy bloczek, na który naniesiona jest litera. Dawniej czcionki wykorzystywane były w druku wypukłym. Obecnie powszechny jest druk cyfrowy, przy którym nie wykorzystujemy czcionek. Jedna czcionka zawierała na sobie jedną literę.
Jest to rodzaj pisma, którego poszczególne znaki są spójne i mają podobne elementy - np. oś nachylenia, kontrast, grubość, zakończenia liter. Krój pisma może być zarówno kompletem czcionek, jak i cyfrowym fontem.
Jest to cyfrowa postać pisma, więc przełożenie tradycyjnych krojów pisma, ich cech charakterystycznych i wyglądu na cyfrową formę w postaci obrazu.
Mówiąc o wszystkim, co widzimy na ekranie monitora, powinniśmy mówić o foncie i ku temu skłaniają się puryści językowi. Jednak większość osób, które z typografią nie mają zbyt wiele wspólnego, a jedynie czasem muszą wybrać “czcionkę” w Wordzie, właśnie tego określenia użyją - czcionka. Dlatego należy zadać sobie pytanie - czy chcemy mówić prawidłowo czy tak, jak większość? Warto jednak mieć z tyłu głowy, co jest poprawne.
Najczęściej wybieraną, najpopularniejszą i chyba największą bazą fontów jest Google Fonts. I tutaj polecamy zacząć wszystkim początkującym w typograficznej przygodzie. Znajdziesz tu zarówno płatne, jak i te darmowe rodziny fontów w bardzo wielu wariantach.
Na stronę internetową można oczywiście wybierać przeróżne fonty. Możesz użyć pisanek lub fontów szeryfowych w nagłówkach. W dłuższych tekstach powinieneś jednak używać bardzo czytelnych fontów bezszeryfowych. Dobrym wyborem jest tu font Roboto lub polski Lato.
Podstawy typografii są konieczne dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem graficznym, nawet jeśli robi to sporadycznie lub hobbistycznie. Dobry font na stronie internetowej pomaga zwiększyć jej czytelność, a także dobrze wpływa na jej wygląd.