Czcionki, fonty na stronie internetowej - gdzie szukać?

04 września 2020
Zobacz, jak stworzyć własne logo!

Interesujesz się grafiką komputerową? Chcesz tworzyć strony internetowe? Jeśli tak, musisz znać przynajmniej podstawy typografii. Jaki font będzie odpowiedni na stronie internetowej, a jaki nie powinien być wykorzystywany, gdzie szukać darmowych fontów i czy właściwie można mówić po prostu “czcionka”? Przekonaj się, czytając ten artykuł. 

 

 

Czcionka czy font? 

O co chodzi z wiecznym sporem o to, jak powinno się mówić - czcionka czy font, a może krój pisma? 

 

Czcionka

 

 

Jest to metalowy bloczek, na który naniesiona jest litera. Dawniej czcionki wykorzystywane były w druku wypukłym. Obecnie powszechny jest druk cyfrowy, przy którym nie wykorzystujemy czcionek. Jedna czcionka zawierała na sobie jedną literę. 

 

Krój pisma 

 

 

Jest to rodzaj pisma, którego poszczególne znaki są spójne i mają podobne elementy - np. oś nachylenia, kontrast, grubość, zakończenia liter. Krój pisma może być zarówno kompletem czcionek, jak i cyfrowym fontem. 

 

Font

 

 

Jest to cyfrowa postać pisma, więc przełożenie tradycyjnych krojów pisma, ich cech charakterystycznych i wyglądu na cyfrową formę w postaci obrazu. 

 

Jak mówić?

 

Mówiąc o wszystkim, co widzimy na ekranie monitora, powinniśmy mówić o foncie i ku temu skłaniają się puryści językowi. Jednak większość osób, które z typografią nie mają zbyt wiele wspólnego, a jedynie czasem muszą wybrać “czcionkę” w Wordzie, właśnie tego określenia użyją - czcionka. Dlatego należy zadać sobie pytanie - czy chcemy mówić prawidłowo czy tak, jak większość? Warto jednak mieć z tyłu głowy, co jest poprawne. 

 

 

Gdzie szukać fontów

 

Najczęściej wybieraną, najpopularniejszą i chyba największą bazą fontów jest Google Fonts. I tutaj polecamy zacząć wszystkim początkującym w typograficznej przygodzie. Znajdziesz tu zarówno płatne, jak i te darmowe rodziny fontów w bardzo wielu wariantach. 

 

 

Jakie fonty wybierać na stronę internetową? 

 

Na stronę internetową można oczywiście wybierać przeróżne fonty. Możesz użyć pisanek lub fontów szeryfowych w nagłówkach. W dłuższych tekstach powinieneś jednak używać bardzo czytelnych fontów bezszeryfowych. Dobrym wyborem jest tu font Roboto lub polski Lato. 

 

 

Podsumowanie

 

Podstawy typografii są konieczne dla każdego, kto zajmuje się projektowaniem graficznym, nawet jeśli robi to sporadycznie lub hobbistycznie. Dobry font na stronie internetowej pomaga zwiększyć jej czytelność, a także dobrze wpływa na jej wygląd.

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

13 października 2021
Marketing to bardzo złożone pojęcie. Obejmuje wiele podkategorii, do których należy m.in. ten w wersji mailowej. O czym warto pamiętać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta lub jeszcze
08 września 2021
Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: