Co musisz wiedzieć o grafikach na stronie?

06 maja 2019
nauka webdesignu

Zdjęcia na stronie to ważny temat z wielu względów. 

Nie tylko poprawiają estetykę strony czy przyciągają wzrok, ale też są kluczem do poprawnego pozycjonowania i zdobywania nowych użytkowników.

Tak, dobrze czytasz — pozycjonowania. 

 

Atrybuty alt w grafikach

To jedna z najważniejszych rzeczy w kwestii SEO zdjęć. Alt tag to po prostu opis tego, co znajduje się na obrazie + wciśnięcie słów kluczowych. 

Dzięki takiemu zabiegowi algorytmy Google „wiedzą" co znajduje się na obrazie i mogą go wpasować pod odpowiednie dla niego wyniki wyszukiwania. Dlatego warto poza samym opisem dodawać też frazy kluczowe. Wtedy dany obraz wyświetli się też dla odpowiednich zapytań powiązanych z Twoim hasłem. 

Dzięki temu obraz, który teoretycznie nie ma wiele wspólnego z tematem przewodnim może zostać pokazany przy jego wyszukiwaniu. 

Treści SEO friendly można bardzo łatwo implementować w tekst. 

Tak zrobiłam też w tym artykule. Jak widzisz, obraz zamieszczony niżej nie jest powiązany bezpośrednio z tematyką tekstu. Jednak jest poprawnie opisany, dzięki czemu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że trafisz na niego „przypadkiem".

 

grafika, zdjęcia, obrazy, seo, pozycjonowanie

 

Wielkość obrazu na stronie ma znaczenie

Nie tylko dla użytkowników, którzy mają wolniejszy internet. 

Chodzi tu (niemalże jak zawsze) o roboty Google, które dokładnie liczą czas ładowania się Twojej strony. Im większe masz obrazy, tym zajmują one więcej miejsca na dysku, a strona wymaga dłuższego czasu do załadowania się. 

Jest to nie tylko niewygodne dla każdego czytelnika, ale obniża Twoją pozycję w wyszukiwarce, co potwierdzają najnowsze statystyki

Można korzystać z wielu różnych narzędzi do zmniejszania rozmiaru plików czy zmiany ich formatu. Jednak moim faworytem jest w tej chwili Squoosh. Pozwala on na wiele zabiegów naraz.

Od zmniejszenia ilości kolorów, przez zmianę formatu czy jakości.  Funkcje takie jak ręczne zmniejszanie jakości obrazu również jest dostępne. 

Jednak wszystkie zamieszczone zdjęcia powinny być spójne, niezależnie jakie są to wielkości i formaty. 

 

Kolory i estetyka na stronie

Ta część jest już pośrednio powiązana z pozycjonowaniem. 

Choć algorytmy Google nie obchodzi jak wygląda strona (a jedynie, czy jest responsywna), to użytkownika już tak. A roboty bacznie przyglądają się ruchom czytelników. Robią to za sprawą bounce rate, czyli współczynnika odrzuceń

Jeżeli Twoja strona w żaden sposób nie współgra kolorystycznie i wizualnie ze sobą, nikt o zdrowych zmysłach nie będzie chciał być jej stałym bywalcem. 

Dlatego przede wszystkim robisz witrynę dla swoich czytelników. To oni są ostatecznym sędzią i to oni mają swój prywatny zmysł estetyki. 

Z tego też powodu warto trzymać się jednej kolorystyki, bazować na jednym dominującym kolorze czy tonacji zdjęć. Więcej o kolorach na stronie pisałam w tym artykule

Jest wiele darmowych banków zdjęć z których możesz śmiało i bezpłatnie korzystać. Ilość zamieszczonych tam zdjęć jest ogromna, więc nigdy nie skończy Ci się materiał do zamieszczania na swojej witrynie.

Pamiętaj, żeby zawsze używać zdjęć i kolorów, które Ty uważasz za słuszne.

W końcu to Twój portal i to Ty wiesz najlepiej, jak ma wyglądać!

 

 

Najnowsze artykuły:

13 października 2021
Marketing to bardzo złożone pojęcie. Obejmuje wiele podkategorii, do których należy m.in. ten w wersji mailowej. O czym warto pamiętać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta lub jeszcze
08 września 2021
Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: