Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Czym jest blog - definicja 

 

Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych wpisów tematycznych 

Samych rodzajów bloga jest wiele, ponieważ możemy rozróżniać na podstawie:

 

 • podmiotu prowadzącego - taka witryna www może mieć charakter prywatny (prowadzony przez jedną osobę), branżowy (wpisy są zazwyczaj dopracowane i przygotowywane wcześniej).

 

 • sposobu/formy prowadzenia

  • tekstowe 

  • wideoblogi

  • fotoblogi itd. 

 

 • tematyki 

  • kulinarny

  • beauty

  • sportowy

  • daily

  • edukacyjny

  • podróżniczy itd.

 

 

Ustalmy cel 

 

Na samym początku projektowania strony internetowej powinniśmy się zastanowić, co chcemy nią osiągnąć. Od tej decyzji może zależeć sam  temat naszego bloga oraz jego budowa techniczna. 

Witrynę www w tej postaci możemy prowadzić z różnych pobudek - może to być najzwyklejsza chęć dzielenia się własną pasją, miejsce do przelewania swoich refleksji na różne tematy, przekazywanie wiedzy z określonej dziedziny itp. W ten sposób możemy nie tylko dojść do wniosku czy prowadzony przez nas blog ma być naszym zajęciem dodatkowym, czy też formą dodatkowego (lub nawet głównego) zarobku, ale też, jaki będzie zakres tematyczny naszej strony. 

 

Określmy tematykę bloga (i jego zakres)

 

Aby omówić określenie zakresu tematycznego tworzonego przez nas bloga, wybierzmy sobie bloga kulinarnego. No właśnie, ale jakiego? Mówimy tutaj tylko o blogu z przepisami - jeśli tak to jakimi - desery, napoje, dania wytrawne (zupy, makarony). Czy na naszym blogu znajdziemy potrawy z każdych zakątków świata, czy może tylko z jednego regionu. Mamy naprawdę szerokie pole manewru. W rzeczywistości założony przez nas blog kulinarny nie musi nawet zawierać przepisów - mogą to być nasze recenzje z wizyt w restauracjach. Oczywiście możemy te formy ze sobą łączyć, ale wcześniej warto to właśnie ustalić, ponieważ dzięki temu już na samym początku naszej pracy nad projektem będziemy mieli wyraźnie nakreśloną koncepcję i będzie nam dużo łatwiej zbudować całą stronę - bloga.

 

Zakładki menu 

 

 

Odpowiednie określenie zakładek z naszego menu jest wbrew pozorom bardzo istotne. Stanowi ono nawigacje dla naszego odbiorcy. W ten sposób nakreślamy mu pewną ścieżkę i możemy nawet zasugerować mu, w jakie dokładnie miejsca ma się udać - co może go interesować i na czym najbardziej nam zależy. 

W przypadku bloga najpopularniejsze będą zakładki:

 • strona główna 

 • o mnie/o nas

 • blog (ogólnie jako całość) 

 • kategorie (jeśli nasz blog ma podtematy)

 • współpraca/oferta - jeśli nasz blog to forma pracy (zarobku)

 • galeria - nie sprawdzi się może w przypadku każdego bloga, ale niektórym może się przydać 

 

Podczas tworzenia bloga należy pamiętać, że optymalna ilość zakładek to 3-5. Więcej może już rozpraszać i sprawić, że użytkownik poczuje się zagubiony. 

Jeśli jedna zakładka mieści w sobie więcej niż jeden “temat”, możemy postawić na podkategorie, czyli w momencie, gdy najedziemy myszką na jedną z zakładek naszego menu, rozwinie się ona i pokaże nam poszczególne zagadnienia, które możemy wybrać. Przykład? Wródźmy do bloga kulinarnego. Jednym z elementów jego menu są “Kategorie” i jeśli klikniemy ten element (lub nawet tylko na niego najedziemy - wszystko zależy od ustawień), to w tym momencie zobaczymy np. “Vege”, “Desery”, “Kuchnia śródziemnomorska” itd.

 

 

To jedno z rozwiązań. Możemy wybrać inne - chociażby takie, w którym to dopiero po wejściu w zakładkę kategorie widzimy wszystkie pozostałe rozgałęzienia i dopiero wtedy możemy wybrać interesujący nas zakres. Jest to trochę dłuższa ścieżka, ale też może się sprawdzić. 

 

 

Jak zrobić blog w WebWave 

 

Nie będzie to może cały poradnik, ale kilka możliwości, które trzeba znać jeśli myślimy  zbudowaniu bloga. Po pierwsze samą sekcję miniaturka - tytuł - krótki opis możemy zbudować samodzielnie, skorzystać z gotowych elementów lub np. zastosować szablon. 

W górnym pasku kreatora mamy zakładkę “Artykuły”, to właśnie tam wprowadzamy ustalenia na ich temat i tworzymy wzory wpisów. 

 

 

Jak widać na powyższym zdjęciu w panelu zarządzania artykułami mamy możliwość wprowadzania różnego rodzaju ustawień.Możemy: 

 • ustalić status na publiczny lub niepubliczny 

 • stworzyć własną końcówkę adresu url 

 • wybrać kategorie, do której zostanie przypisany artykuł

 • wstawić miniaturkę 

 • wprowadzić tytuł wpisu (i jego meta-tytuł)

 • napisać meta-opis artykułu blogowego

 

 

Wzór artykułu 

 

Pierwsza rzecz, o której warto wspomnieć, to to, że nie musimy ograniczać się do jednego wzoru - możemy stworzyć ich wiele. Warto jednak o zachowaniu pewnego klucza, aby pomimo kilku stylów czytelnik wciąż miał wrażenie, że jest na tej samej stronie. 

 

Jak zbudować taki wzór artykułu na bloga?

Nie jest to trudne. Wystarczy, że klikniemy nowy wzór artykułu i możemy zacząć projektowanie. Możemy go tworzyć na pustej przestrzeni lub wykorzystać do tego np. jakiś nasz wcześniejszy wpis i na jego podstawie ustalać bazę i szczegóły - układ tekstu, grafiki tytuł, nagłówki, data, miejsce na podpis autora itd. 

 

 

Jak promować swojego bloga?

 

Pozycjonowanie 

Nie jest to typowa forma promowania stworzonego przez siebie bloga, ale z pewnością stanowi jedną z podstawowych na ułatwienie “wyszukania” swoich wpisów w sieci przez większą ilość odbiorców. Mogą być to typowe słowa kluczowe, ale też i meta-tagi, meta-opisy, linkowania itp. 

 

Newsletter

Jest to bardzo popularna forma promowania swoich treści i usług w momencie gdy faktycznie posiadamy już jakąś działalność. Chyba każdy (a przynajmniej większość) z nas zapisała się do jakiegoś, newslettera. Mogło to być nawet niechcący. Bardzo często też decydujemy się na dołączenie do tej listy odbiorców, ponieważ dostajemy coś w zamian - rabat, darmowy e-book. Możliwości jest wiele. 

 

 

Współprace

Aby rozpromować naszą działalność na blogu możemy zastanowić się nad różnego rodzaju współpracami - banery reklamowe, bartery, czy po prostu wymiana artykułów. To ostatnie (jak sama nazwa wskazuje) polega na tym, że pewna platforma pisze tekst na naszym blogu, a my z kolei na ich. Oczywiście bardzo ważne jest, aby tematyka tych dwóch stron www była w pewien sposób ze sobą powiązana.  

Tak jak w szablonie poniżej możemy określić jakie formy współpracy jesteśmy w stanie przyjąć. Warto tutaj załączyć nr. telefonu i adres e-mail lub postawić na równie sprawdzoną formę, czyli formularz.

 

 

Social media 

Na social mediach możemy udostępniać materiały ze swojego życia prywatnego i zawodowego. Poza tym jest to dobre miejsce do chwalenia się swoimi najnowszymi wpisami. Oczywiście nie musimy tego robić na naszych prywatnych kontach - możemy też założyć takie dedykowane dla strony internetowej.

 

Podsumowanie 

 

Jak chyba mogliśmy się przekonać, zbudowanie własnego bloga wcale nie musi być trudne. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, o czym chcemy pisać i do kogo trafić. To pomoże nam zarówno w układaniu contentu, jak i w samym procesie tworzenia. Jeśli do tego mamy również dobre narzędzie, to jesteśmy na wygranej pozycji. 

Jeszcze jedno jest ważne podczas prowadzenia bloga - pasja. 

 

układ strony głównej
16 marca 2022

Blog - budowa i jego tworzenia