Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

 

Praca w branży artystycznej znajduje coraz większe zainteresowanie. Tyczy się to nie tylko osób chcących wykonywać dany zawód, ale również tych zlecających.

Coraz więcej firm lub nawet niezależnych działalności/ influencerów poszukuje osób z umiejętnościami projektowania graficznego. Co za tym idzie, znalezienie pracy staje się coraz prostsze, ale trzeba wiedzieć gdzie szukać. 
Dlatego właśnie przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej sprawdzonych miejsc, od których powinieneś rozpocząć swe poszukiwania stanowiska powiązanego z grafiką 

 


Portale z ogłoszeniami

 


Na pierwszy ogień idą platformy, które specjalizują się w umieszczaniu ofert pracy. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zlecenia pracy dla grafika, ale także wszystkie inne profesje. Od pracy fizycznej po kreatywną. Znajdziemy tam naprawdę dużo ogłoszeń. Oczywiście nie wszystkie będą spełniały nasze kryteria, ale po to też jest możliwość ustalenia kategorii wyszukiwań i dodatkowych filtrów.
Oczywiście poza stronami takimi jak Gumtree czy Pracuj możemy znaleźć też te bardziej ukierunkowane. Czasem warto się na nich skupić, ponieważ zdarza się, że niektóre firmy chętniej korzystają właśnie z tych bardziej “kameralnych” witryn. 

 

 

Bezpośrednie strony firm

 


Często szukając pracy na stanowisku grafika lub chociażby Specjalisty UI/UX mamy już ukierunkowane jakieś preferencje, a nawet wiemy, gdzie dokładnie chcielibyśmy pracować. 
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać się, czy nie szukają oni nowego pracownika. Może się  akurat okazać, że nie zdążyli oni jeszcze zamieścić ogłoszenia, a my już zgłosiliśmy się do współpracy. Oczywiście nie zawsze będzie aż tak optymistycznie, ale nie należy się demotywować. Na ten moment nasz wymarzony pracodawca nikogo nie poszukuje, ale za jakiś czas może się to zmienić i wtedy będzie on miał już nasze CV. 
Nie zapominajmy też, że mamy zamiar się ubiegać o prace na stanowisku kreatywnym, a więc z samym CV raczej nic nie zdziałamy. Niezbędnikiem będzie tutaj portfolio. 

 

 

Ogólnopojęte firmy

 

 

Oprócz w firmach typowo związanych z grafiką pracy możemy szukać w miejscach, które teoretyczne nie są z nią powiązane. Dlaczego? Tak jak już było wcześniej powiedziany, oprawa wizualna marki, jest istotna, niezależnie od jej tematu. 
Nawet w branży budowlanej czy też biurach podróży możemy znaleźć stanowisko grafika. Musimy jednak być świadomi, co będzie należało do naszych obowiązków, ponieważ takie firmy przede wszystkim potrzebują materiałów graficznych na swoje media społecznościowe i np. aktualne wpisy na blogu. Czyli pomimo pracy artystycznej nie będzie ona aż tak urozmaicona. Dla niektórych może wręcz wydawać się monotonna. 
Nie powinniśmy się spodziewać bardzo zaawansowanych projektów i przedsięwzięć...ale nie musimy ich też od razu wykluczać.  

 

 

Eventy/ Targi pracy

 

 

Te formy są szczególnie polecane osobą, szukających pracy na stanowisku grafika, które dopiero zaczynają swoją karierę- np. są jeszcze na studiach lub dopiero je skończyły. Mogą też być dobrym rozwiązaniem dla osób, które szukają nowych projektów/ zleceń lub nawet chcą się przebranżowić. Jest to bardzo dobre miejsce na poznanie różnych firm i ich ofert. Poza samymi propozycjami współprac, a nawet wstępnymi rozmowami kwalifikacyjnymi  na takich eventach możemy też wziąć udział w wykładach edukacyjnych, które mogą poszerzyć naszą wiedzę na tematy związane z naszymi zainteresowaniami zawodowymi. To nie wszystko. Często znajdziemy też stanowiska, które ocenią nasze CV i ewentualnie zasugerują poprawki, które pomogą polepszyć jego poziom. Tak więc nawet jeśli nie znajdziemy tam nic dla siebie to i tak możemy skorzystać i podnieść prawdopodobieństwo zatrudnienia nas na stanowisku grafika. 

 

 

Drukarnie

 

 

Jeśli nasze szczególne zainteresowanie przyciąga grafika, która trafia do druku to właśnie tam najlepiej skupić się na poszukiwaniu stanowisk pracy. Oczywiście oprócz samego zainteresowania powinniśmy też posiadać umiejętności w tym kierunku. 
Jeśli chcemy mieć już wcześniej większe pojęcie o projektach danej drukarni, warto sprawdzić te ich uprzednie. Czy są to może plakaty, billboardy, ulotki...a może okładki? Czego dotyczą?- filmów, muzyki, eventów, konkursów. Bardzo prawdopodobne jest też to, że znajdziemy tam wszystkiego po trochu. Będzie to dobry sygnał dla osób, które nie lubią monotonności. 

Agencje reklamowe
Z przedsięwzięciami wizualnymi jak najbardziej kojarzą się też agencje reklamowe i tzw. corpo.  Tutaj poza samymi grafikami- czy to tymi standardowymi, czy w wersji 3D niemalże pewne jest to, że możemy się spodziewać większych projektów- całych kampanii reklamowych, których będziemy częścią lub nawet sami będziemy za nie odpowiedzialni. W takich miejscach wszystko jest zazwyczaj na już (czyli deadline na wczoraj). Nie będzie więc to zbyt dobre miejsce dla osób, które lubią pracować na spokojnie bez większego stresu. 

 

 

Firmy/ biura specjalistyczne

 

 

Jeśli praca w miejscach takich jak większe firmy i całe agencje reklamowe nie są dla nas, to można rozważyć poszukiwanie stanowiska  w mniejszych firmach/ biurach, które specjalizują się w grafice i wszystkim co z nią związane. Jest to bardzo dobre miejsce do pracy kreatywnej m.in. dlatego, że  będziemy otoczeni osobami, które tak jak my interesują się określonym tematem, znają się na tym i potrafią we właściwy sposób oszacować czas pracy, jaki należy poświęcić na dane przedsięwzięcie. Dzięki takim współpracom w kameralnym towarzystwie możemy często liczyć na lepszy klimat, a poza tym bardzo często będziemy uczyć się od siebie nawzajem- poznając różne rozwiązania na określone działanie. 

 

 

Startupy

 

 

Tutaj również mamy większe możliwości na znalezienie pracy w zawodzie grafika jeśli nie posiadamy jeszcze imponującego doświadczenia w branży...co nie zmienia faktu, że posiadamy w tym kierunku umiejętności. 
W przeciwieństwie do agencji reklamowych nie powinniśmy obawiać się o bardzo napięty styl pracy. Oczywiście każda oferta jest inna, ale zazwyczaj startupy kierują się polityką szansy rozwoju.

 


Producenci gier i filmów

 

 

Tutaj podobnie jak w przypadku drukarni lub chociażby firm specjalistycznych nasze działania graficzne są już bardziej ukierunkowane. Jeśli znajdziemy ofertę w takiej kategorii, to najprawdopodobniej będziemy tworzyć plakaty, bannery i okładki; Jeśli jednak nasza specjalizacja graficzna jest nastawiona na projektowanie 3D, to w takim razie warto ubiegać się o stanowisko grafika 3D. Możemy zajmować się projektowaniem animacji i gier

wideo.  
Nie ma też co ukrywać, że technologia idzie do przodu i taki zawód jest jak najbardziej na czasie.

 


Software houses

 

W tym przypadku możemy liczyć na cały pakiet zadań dla grafika w wielu kategoriach. Tak jak już się zapewne domyślacie. Taka firma, jak każda inna będzie potrzebowała grafik do swoich social mediów i najnowszych wpisów, ale to zdecydowanie nie wszystko. Tutaj bardzo istotną rolę odegrają specjaliści w UX i UI, którzy stworzą projekty i zajmą się wykonaniem (lub ich zleceniem i kontrolą nad nimi) całych stron.

 

 

 

Grupy na portalach społecznościowych

 


Na koniec zostaliśmy miejsce, które z pozoru mogłoby się wydawać najmniej wiarygodne na znalezienie dobrych i autentycznych ofert pracy dla grafika. 
Nic bardziej mylnego. Na grupach np. na Facebooku możemy znaleźć niemalże niezliczoną ilość grup, na których udostępniane są rozmaite oferty- czy to te regionalne, czy z całej Polski (i nie tylko). 

 


Coraz częściej firmy stawiają ogłoszenia w taki miejscach jako priorytetowe i pomijają już większe platformy. Wpływa na to kilka czynników. Wstawienie takiej oferty jest bezpłatne, reakcje na nią są dużo szybsze, a sam kontakt z zainteresowanymi bardziej bezpośredni i sprawdzony. 
Nie należy więc unikać tych miejsc. Warto być członkiem w chociażby jednej grupie.

Z roku na rok powstaje coraz więcej kanałów, dzięki którym możemy znaleźć pracę, która odpowiada naszym preferencją. To, na którym z nich się skupimy, zależy już od nas. Nie należy jednak zamykać się na jednej możliwości, ponieważ dzięki temu, że będziemy rozważań ich więcej, zyskamy szerszy wachlarz ofert wartych rozpatrzenia.


 

 

układ strony głównej
25 sierpnia 2021

10 sprawdzonych sposobów na znalezienie pracy dla grafika