Jak dopasować rozmiar grafik do Twoich social mediów-YouTube, Facebook i Instagram

04 sierpnia 2021
czym jest ładna strona internetowa

Znając wcześniejsze wytyczne, możemy edytować i przeformatować.

Media społecznościowe już od kilku lat królują jako forma komunikacji. Zyskują też coraz większe znaczenie jeśli chodzi o metodę na promowanie siebie lub swojego produktu. Zainteresowanie jest coraz większe, a co się z tym wiąże, rośnie liczba użytkowników i osób udostępniających swoje posty.

Każdy chce się wyróżnić.

Nie należy jednak zapominać o podstawach technicznych. 

 

Każda platforma ma odróżniający ją od reszty format i sposób działania, przez co jest inna w porównaniu do konkurencji. 

My- jako użytkownicy musimy się do tego dostosować. W jaki sposób? 

Konieczna jest znajomość wymiarów grafik, które można umieszczać na stronie. Może się to wydawać dziwne, ale nic bardziej mylnego. Bez tej wiedzy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierzemy zły rozmiar zdjęcia i udostępnione np. na Instagramie będzie wyglądało zupełnie inaczej niż w rzeczywistości- niż my tego chcieliśmy. 

Ma to uchronić nasze posty bez późniejszego zawodu i finalnym wyglądem. 


Nie dość, że formaty ciągle się zmieniają, to na rynek wchodzą coraz to nowe platformy, na których chcielibyśmy umieszczać nasze treści. Trzeba więc być na bieżąco. 

 

Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was zestawienie przedstawiające aktualnie obowiązujące wymiary grafik na social mediach. 

Na początku zajmiemy się YouTubem, Facebookiem i Instagramem.

 

Zanim jeszcze zapoznamy się z wymiarami, wyjaśnijmy sobie jeszcze jedno pojęcie, które nie dla wszystkich może być dobrze znane. 

 

Mowa tutaj o tzw. bezpiecznym obszarze grafiki. Będzie to dodatkowa przestrzeń, która zabezpiecza naszą grafikę przed utratą, jej istotnego elementu. Nie należy jednak zamieszać na niej żadnych ważnych informacji, ponieważ nie będą one widoczne w opublikowanej wersji.

 

Z góry uprzedzamy. Będzie tutaj trochę danych technicznych, ale to wszystko dla Waszego dobra. 

 

Przechodzimy do rzeczy!

 

 

YouTube

 

Na pierwszy ogień idzie najpopularniejsza platforma. Korzysta z niej większość użytkowników internetu. 

W tym przypadku wpisy nie odgrywają tu najistotniejszej roli. Najważniejsze są uploady wideo. Nie zmienia to jednak faktu, że posiadając swój profil, musimy ustawić ikonę profilową oraz baner lub tło naszego konta. 

 

Wymiary tła

 

Minimalny rozmiar zdjęcia w tle wynosi 2048 × 1152 px

Bezpieczny obszar: 1235 × 338 px

Proporcje: 16:3

Waga pliku <6MB

 

Oczywiście jeśli jakimś sposobem ktoś z Was przekroczyłby te wytyczne, to zostaniecie o tym poinformowani. Pojawi się edytor, dzięki któremu będziecie mogli dostosować swoją grafię do wyświetlanego pola (na różnych modelach urządzeń). 

 

Wymiary zdjęcia profilowego  

 

Rozmiar pliku wynosi 800 x 800 px- będzie on jednak wyświetlany w wymiarach mniej więcej 98x98 px

Zalecane formaty .jpg, .bmp, .png., .gif- nie możemy jednak wstawić animacji gif.

 

 

Wymiary znaku wodnego

 

Minimalny rozmiar wynosi: 150 x 150 px,

Waga pliku< 1MB

Kształt: kwadrat

 

 

Facebook

 

Kolejne dane, które podamy dotyczą platformy stworzonej przez Marka Zuckerberga. Zaraz po YouTubie jest ona najpopularniejszą platformą social mediową w Polsce. 

 

Zdjęcie profilowe
 

Minimalny rozmiar: 180x180 px 

 

Wszystko zależy jednak o wybranego zdjęcia. Jeśli chcemy, żeby było one wyraźne na urządzeniach typu smartfon to możemy wybrać format nawet 720x720.

 

Zdjęcie w tle 

 

Minimalny rozmiar: 820x312 px, ale znacznie lepszą jakość otrzymamy w przypadku zastosowania 1920x730 px

 

Format w wersji mobilnej: 640x360 px

 

Zdjęcie w tle-grupa na Facebooku

 

O dziwo wymiary zdjęcia w tle dla grup różnią się od tych standardowych. Może to być trochę mylące, ale nie ma co ukrywać, Facebook ma bardzo dużo różnych form udostępniania treści, a co za tym idzie również i wytycznych co do nich. 


Rozmiar: 1640 x 856 px
Proporcje: 1,91:1

 

Grafika w poście 


Pionowa


Rozmiar : 640x960 px  (wypełnia większość ekranu)
Proporcje: 2:3


Pozioma 


Rozmiar: 1200x900 px

Proporcje:4:3

 

Kwadrat


Rozmiar > 1200x1200 px

Proporcje: 1:1


Wideo w tle


Optymalny rozmiar: 820 × 462 px 
Czas trwania: 20s do 90s. 

 

Wydarzenie na Facebooku


Te dane mogą się przydać osobom, które chcą zachęcić do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu/przedsięwzięciu. Ciekawa, ale i też dopracowana technicznie reprezentacja wizualna może w tym znacznie pomóc.


Optymalny rozmiar: 1200 x 628 px
Proporcje: 2:1


Karuzela


Może się dobre sprawdzić w prywatnych postach, ale zdecydowanie popularniejsza jest w przypadku promocji. Pozwala na graficzne zaprezentowanie większej ilości treści, a jednocześnie pozostawia je przejrzyste. 


Rozmiar minimalny: 6000 x 600px
Optymalny rozmiar: 1080 x 1080 px
Proporcje:1:1


Relacje


W większości przypadków wymiary wideo-realcji będą podobne.  Musimy jednak wziąć pod uwagę istnienie wielu modeli telefonów, o różnych wymiarach, a więc jeśli chodzi o  komponowanie treści to tak jak niemalże zawsze najlepiej skupić te najważniejsze, w środkowej części, 

 

Optymalny rozmiar: 1080 x 1920 px


Na ten moment Facebook króluję w postach sponsorowanych. Na tej platformie można natknąć się na wiele nich. Część grafik będzie miała takie same wymiary jak przy zwykłym poście, ale są też takie, które “istnieją” tylko i wyłącznie (lub przede wszystkim) dla reklam.


Link Post


Jak sama nazwa wskazuje. Będzie to post, który jest do czegoś podlinkowany. Grafika wyświetla się po zamieszczeniu adresu do strony.
 
Optymalny rozmiar: 1200 x 628 px


Wideo w poście


Poziom


Optymalny rozmiar: 1920 x 1080 px
Proporcje:16:9


Pion


Optymalny rozmiar: 1080 x 1920 px
Proporcje: 9:16


Kwadrat


Optymalny rozmiar: 1080 x 1080 px
Proporcje: 1:1
Waga pliku</= 4gb
 
Co ciekawe Facebook zrezygnował ze swojej zasady dotyczącej grafik umieszczanych w celach reklamowych. Kiedyś 20% musiał zajmować tekst. Teraz jest to jedynie sugestia.

 


Instagram 


Jako trzeci postanowiliśmy omówić Instagram. Zajmuję on 4 miejsce jeśli chodzi o social media w Polsce. Jeśli wykluczymy, a raczej połączymy w tym zestawieniu Facebooka i Messengera to będzie on plasował się jeszcze wyżej.


Zdjęcie profilowe


Jak zapewne dobrze wiecie, zdjęcie profilowe jest umieszczone w okręgu. Należy to wziąć pod uwagę przy ogólnym wyborze oraz komponowaniu treści.


Rozmiar: 700x700 px.

 

Post ze zdjęciem 


Standardowo posty przyjmowały formę kwadratu i nadal jest on najpopularniejszy, ale mamy teraz również możliwość udostępniania zdjęć i grafik o innych proporcjach.

 

Kwadrat


Optymalny rozmiar: 1080 × 1080 px
Proporcje: 1 : 1


Poziom


Optymalny rozmiar: 1080 x 608 px
Proporcje: 1,91:1


Pion


Optymalny rozmiar: 1080 x 1350 px
Proporcje: 4:5

 

Wideo 


Kwadrat lub karuzela


Optymalny rozmiar: 600 x 600 px- 1080-1080 px
Proporcje: 1:1

 

Poziom


Optymalny rozmiar: 600 x 315 px - 1080 x 608 px
Proporcje: 16:9

 

Pion


Optymalny rozmiar: 600 x 750 px-1080 x 1350 px
Proporcje: 4:5

Czas</= 60 s
Waga</= 4gb


 
Instastories


Instastories, czyli relacje w formie wideo, które znikają po upływie 24h. Są bardzo popularne na ten moment, dlatego znajomość ich wymiarów może się jak najbardziej przydać.

 
Optymalny rozmiar: 1080 x 1920 px
Czas trwania</= 15s


IGTV

 

Jest to samodzielna aplikacja od Instagrama, która umożliwia wstawianie dłuższych materiałów. Jej podstawowe funkcje działają również w głównej aplikacji.


Optymalny rozmiar: 1090 x 1920 px (min. 720)


W przypadku IGTV sytuacja wygląda niezwykle ciekawie. Dlaczego?
Mianowicie chodzi tu o długość trwania materiałów wideo. Teoretycznie ich maksymalny czas wynosi 15 min, ale jeśli wstawimy je z poziomu smartfona, to wydłuża się on czterokrotnie (do 60 min.).
Jeśli chcecie dodawać wideo do IGTV, to jego maksymalna długość.

 

Co z proporcjami? 

 

Jak już mogliście się przekonać, ich znajomość również jest ważna. Wybór jednej z nich zależy od urządzenia, z którego korzysta większość naszych obecnych obserwujących, bądź też tych potencjalnych. 

Informacje co do proporcji i wyboru formatu wyświetlania treści są bardzo przydatne gdy stosujemy je w celach promocyjnych. 
Jeśli chcemy skorzystać z reklamy na którejś z platform i mamy świadomość tego, że przeważająca ilość użytkowników będzie ją widziała na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym to warto się nad tym zastanowić. Oczywiście wszystko zależy też od formy. W przypadku karuzeli najlepiej jest postawić na proporcje 1:1. Tak samo będzie z aktualnościami, do których dołączony jest obrazek. Z kolei jeśli zawierają one materiał wideo, to polecamy 4:5. Oglądanie relacji najlepiej sprawdza się na w pełni wypełnionym ekranie, a więc proporcje 9:16 będą w tym przypadku idealne. 

Dobrze...Już koniec z wymiarami i proporcjami. Mamy nadzieję, że informacje, które podaliśmy, przydadzą się Wam w wirtualnym świecie. 

 


 

Mamy nadzieję, że informacje się przydały. 

Trochę tego było, a to nie wszystko. Omówiliśmy dopiero trzy najpopularniejsze platformy społecznościowe. Przed nami zostało jeszcze kilka. Resztę opiszemy sobie w następnym artykule, aby nie przeciążyć Was wszystkich tymi wszystkimi cyferkami....ale po to też są takie artykuły- żeby nie musieć o tych wszystkich wymiarach pamiętać. 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

05 stycznia 2022
Typografia to bardzo szerokie pojęcie i nie ma co ukrywać, że ma też swoje lata. Słowo pisane towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.- mówimy tu wręcz o czasach p.n.e. Pomimo tego,
22 grudnia 2021
Bezpieczeństwo w internecie to niezwykle istotny temat, o którym trzeba mówić. Do jednego z elementów, które pozwala nam je zapewnić, należy właśnie certyfikat SSL. Co to takiego dokładnie i jak
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: