Responsywne strony internetowe, czyli konieczność XXI w.

21 lipca 2021
jak powinno wyglądać menu strony

W obecnych czasach coraz częściej stawiamy na urządzenia mobilne. Dlaczego? Jesteśmy w ciągłym ruchu i takie sprzęty są po prostu znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Możemy je wszędzie ze sobą zabrać bez dodatkowego obciążenia. Właśnie dlatego przy projektowaniu strony internetowej należy pamiętać o wersji responsywnej. 

 

Co oznacza "responsywna strona internetowa"?

 

Jak możecie się domyślać po samym wstępie responsywne strony internetowe to te dostosowane nie tylko do parametrów urządzeń stacjonarnych, ale także tych mobilnych. Możemy się jeszcze w tym przypadku spotkać ze skrótem RWD (z ang. Responsive Web Design). Korzystanie z tej funkcji nie ogranicza się wyłącznie do poszczególnych kategorii stron. Resoponsywna może być witryna firmowa, blog podróżniczy, landing page czy np sklep. "Może" nie jest nawet dobrym określeniem. Strona powinna być responsywna.  

 

 

Dlaczego RWD jest takie ważne?

 

Powodów jest co najmniej kilka. Jeden z nich wynika po prostu z wniosków i obserwacji, które można wynieść ze statystyk. Coraz więcej osób korzysta częściej z telefonu niż z komputera. Powodem jest najczęściej dynamiczny tryb życia-praca, aktywności sportowe, zobowiązania, rodzina itp. Jednak nie tylko to skłoniło ludzi do wybrania swojego smartfona jako ulubiony sprzęt. Co jeszcze? Oferty dystrybutorów urządzeń mobilnych wciąż się poszerzają, a funkcjonalność samych telefonów znacznie wykracza poza wcześniejsze zastosowanie. Często posiadają one większe możliwości niż standardowy laptop.-są "małe", ale bardzo praktyczne"

 

Czym różni się strona responsywna od tej tradycyjnej?

 

Jeśli mówimy o stronie w wersji tradycyjnej, to tworzymy ją na podstawie kodów lub po prostu przy pomocy kreatora stron. Liczy się to, jak strona wygląda na desktopie- nic innego.  Inaczej jest w przypadku strony z zastosowaniem RWD.  Zazwyczaj tworząc taki projekt, poza wersją na komputer należy uwzględnić tę na smartfon, tablet i pecet. Powinien być on dokładniej przemyślany, aby wszystkie wersje były wygodne w ich korzystaniu. Co ciekawe tworząc wszystkie z opcji, możemy uwzględnić więcej lub mniej informacji na każdej z nich. Wszystko po to, aby dostosować je do lepszego odbioru- zarówno merytorycznego jak i tego wizualnego. 

 

Czy jest różnica między stroną responsywną, a mobilną?

 

Mogłoby się wydawać, że te dwa określenia oznaczają to samo. Nic bardziej mylnego. Jak już wiemy strona responsywna, to ta, która poza dostosowaniem się do wymogów desktopu będzie funkcjonowała sprawnie również na urządzeniach mobilnych. Zostanie najzwyczajniej zaprojektowana ze świadomością istnienia wielu formatów wyświetlaczy. Poza tym nie zmienia ona swojego adresu. Każda z wersji jest podpięta pod ten sam. Inaczej jest w przypadku strony mobilnej. Tutaj zapominamy o innych wersjach wyświetlania witryny. Ta jest od nich niezależna. Często też jest uruchamiana w subdomenie "m.domena.pl."

 

Jak działa responsywna strona internetowa?

 

Wiemy już, że służy ona przede wszystkim do umożliwienia lepszego odbioru strony internetowej na urządzeniach mobilnych.

Istotne jest też rozważenie dostosowania każdej wersji indywidualnie, według potrzeb- czy na jednej potrzebujemy więcej informacji, a na drugiej mniej, może przeniesienie menu do bocznej sekcji. Takie aspekty warto przeanalizować. Na czym jednak polega samo tworzenie projektu? 

Musimy wybrać tu breaking pointy dla naszej strony. Możemy to nazwać sekcjami lub bardziej profesjonalnie- punktami granicznymi. Ograniczmy w ten sposób możliwość przekształcania się strony w stosunku do urządzenia, na którym jest wyświetlana. Ilość pracy, jaką będziemy musieli wykonać przy takim projekcie jest zależna od liczby breaking pointów, które wyznaczymy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym nie będziemy musieli przeznaczać na to aż tyle czasu. Jakie? Skorzystanie z kreatora stron internetowych. 

 

Jak zaprojektować stronę z RWD?

 

Wszystko zależy od tego czy nasz projekt będzie powstawał na podstawie kodu, czy może zdecydujemy się skorzystać z kreatora stron internetowych,  dzięki któremu nasz projekt będzie powstawał przy użyciu funkcji drag and drop. Na domiar tego  zyskamy większą kontrolę nad całym projektem. Będziemy mogli sami stwierdzić czy dany wygląd na poszczególnym urządzeniu nam odpowiada. Nie trzeba też chyba dodawać, że będzie to również znacznie szybsze. 

 

 

Jak to zrobić? 

Mamy już swój projekt witryny internetowej na desktop. Teraz przechodzimy to urządzeń mobilnych. Jak? Oczywiście szczegóły będą odrobinę odmienne w zależności od kreatora, z którego będziemy korzystać. My oprzemy tutaj opis o ten od WebWave. Po tym jak już zrobimy pierwszą wersję warto ustawić automatyczne RWD na pozostałych opcjach wyświetlania. Pomorze nam to uporządkować ich wygląd. Oczywiście możemy w zupełności  przystać na wersji wygenerowanej automatycznie, ale nie musimy. Może to być dla nas tylko poglądowe i usprawniające pracę. Dlaczego? Wszystkie treści dostosują się do poszczególnych formatów- m.in. wielkością czy też kolejnością, a szczegóły i dodatkowe koncepcje układu możemy zmieniać osobno.  Bardzo wygodne jest również to, że mamy opcję edytowania każdej wersji osobno, czyli możemy włączyć lub wyłączyć widoczność niektórych sekcji na naszej stronie, w zależności czy będzie to smartfon, czy np. tablet. 

 

Uwzględnienie RWD jest niezbędne w tworzeniu strony WWW. W teorii zajmuje jednak bardzo dużo czasu, a więc warto skusić się na takie udogodnienia, jakie daje kreator np. ten od WebWave

 

 

O czym należy pamiętać przy tworzeniu strony responsywnej?

 

ustanowienie priorytetów

 • jakie informacje są najważniejsze,
 • do kogo chcemy trafić 

 

opracowanie koncepcji web designu

 • ustalenie projektu strony, jej nawigacji- ta sama w każdej wersji czy może wręcz przeciwnie?

 

zadbanie o spójność wszystkich wersji

 • strona w każdej wersji powinna zachować swój charakter
 • użytkownik, korzystając z różnych "odbiorników" nie może mieć wątpliwości czy przypadkiem nie trafił na inną platformę 

 

wybranie właściwego fontu i odpowiedniej wielkości grafik (najlepiej tych wektorowych)

 • znacznie wygodniej będzie odbierana treść zapisana fontem bezszeryfowym

 •  użyty format zdjęć lub grafik powinien być leki, tak aby był szybki do załadowania na stronie

 

 

Podsumowanie, czyli powody, dla których warto postawić na RWD

 

Oczywiście nie da się wymienić wszystkich czynników, które przemawiałyby za zastosowaniem responsywności stron internetowych, ale na pewno można wymienić te najważniejsze. 

 

 • W przypadku uwzględnienia responsywności zmniejszamy ryzyko odrzucenia naszych treści na urządzeniach mobilnych, ponieważ dostosowaliśmy jej wygląd do wygodnego użytkowania

 

 • Nasze treści możemy bezpośrednio powiązać z mediami społecznościowymi, a ponieważ ich użytkownicy najczęściej sprawdzają je np. na smartfonie to wszystkie treści ze strony, które umieszczamy na SM, powinny móc wyświetlić się naszemu odbiorcy w wersji dostosowanej do jego urządzenia.

 

 

 • Użytkownicy mobilni są mniej cierpliwi. Oczywiście nie jest to negatywny wniosek. Chodzi o to, że wpisując hasło w wyszukiwarce lub wchodząc na daną stronę, oczekują oni zazwyczaj szybkiej informacji. Strona powinna być dla nich przejrzysta, aby nie stracili wobec niej zainteresowania przez problemy techniczne (niedostosowany wygląd). Z obserwacji wynika też, że takie osoby są bardziej impulsywne w podejmowaniu decyzji, a więc warto rozważyć prosty i klarowny przekaz informacji (+CTA).

 

 • Coraz więcej odbiorców treści internetowych korzysta z mobilnych sprzętów. Pomijając ten fakt i rezygnując z uwzględnienia w projekcie RWD ograniczamy tym samym nasze zasięgi. 

 

 

Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszym wirtualnym świecie responsywność witryny WWW to istny must have. Nie ma się co nad tym zastanawiać. Bez tego ani rusz!

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły:

13 października 2021
Marketing to bardzo złożone pojęcie. Obejmuje wiele podkategorii, do których należy m.in. ten w wersji mailowej. O czym warto pamiętać, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasza wiadomość zostanie otwarta lub jeszcze
08 września 2021
Tożsamość marki to niezwykle istotny aspekt w przypadku posiadania własnej działalności. Nie tylko jest ona pewnego rodzaju szkieletem spajającym, ale też zawiera wiele praktycznych zastosowań, które można wykorzystać do bieżących
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: