Hosting- co musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru

24 listopada 2021
układ strony głównej

Mówiliśmy już o istocie domeny. Teraz przyszła pora na hosting. To jeden z ważniejszych punktów, o które należy zadbać podczas tworzenia własnej strony internetowej, dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretny wariant, warto zgłębić ogólną charakterystykę hostingu oraz poznać specyfikacje jego różnych odłamów. 

Aby to Wam ułatwić, przygotowaliśmy materiał, z którego dowiecie się: Co to jest hosting? Na jakie rodzaje możemy go podzielić? Dlaczego hosting jest tak ważny przy posiadaniu strony? Jak wybrać odpowiedni hosting dla siebie? 

 

Co to jest hosting?

 

Jeśli mielibyśmy wyjaśnić pokrótce hosting strony internetowej, to możemy śmiało powiedzieć, że jest to usługa, która polega na wykupieniu („dzierżawie”) miejsca na serwerze, które posłużą stronie internetowej jako magazyn na wszystkie jej elementy.

Jakie?

Możemy wliczyć do nich np.: 

- zdjęcia

- pliki

- maile  

Hosting, czyli nasza wydzielona część serwera (lub też cały serwer) pozwala na udostępnianie w sieci określonych zasobów. Bez niego witryna nie działa we właściwy sposób. 

 

Po czym poznać dobry hosting?

 

  • Pojemność- czyli ile otrzymujemy miejsca na serwerze

 

  • Szybkość serwera- jednym z czynników świadczonych o wysokiej jakości naszej strony jest szybkość jej ładowania. 

 

  • Wysoki wskaźnik bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu, czyli tzw. uptime. 

 

  • Transfer miesięczny- Każda wizyta na stronie i udostępnione na niej materiały pobierają dane, a więc warto szukać takiego hostingu, który oferuje dużą pojemność lub wręcz ma nielimitowany transfer danych. 

 

  • Baza danych- pozwala na zachowanie większego ładu i przy okazji sprawia, że strona zajmuje mniej miejsca.

 

  • Bezpieczeństwo- wymienione jako ostatnie, ale jednak bardzo istotne. Posiadając stronę internetową, należy pamiętać o zapewnieniu jej bezpieczeństwa, aby uniknąć ryzyka zewnętrznych ataków. Warto wybrać ofertę, która gwarantuje nam stworzenie kopii zapasowych.

 

 

Typy hostingu 

 

Powiedzieliśmy już sobie, czym jest hosting i co sprawia, że jest taki ważny. Teraz przyszła pora na szczegóły związane jego kategoriami. Dlaczego warto znać rodzaje hostingu? Pomaga nam to w wyborze odpowiedniej dla siebie formy. 

Możemy wyróżnić kilka podziałów- na 3, 4, a nawet 5.

 

Hosting współdzielony 

To jedna z najtańszych propozycji jeśli chodzi o hosting. Dlaczego? Nasza strona internetowa umieszczona jest na jednym wspólnym serwerze z innymi witrynami

W takim przypadku oprócz określonej pojemności nie możemy korzystać z innych zasobów. 

Oczywiście jeśli nasza strona www, nie liczy na dużą ilość odwiedzin, to taki typ hostingu powinien wystarczyć, ale w momencie, gdy któraś ze platform internetowych, które współdzielą z nami serwer zanotuje wysoką liczbę użytkowników w jednym czasie, to wpłynie to (negatywnie) na pozostałe.

Innym negatywnym aspektem jest fakt, że w przypadku hostingu współdzielonego istnieje większe ryzyko złapania jakiegoś wirusa (mamy wspólne bazy danych itp.), a to wpłynie źle zarówno na samą stronę, jak i jej odbiorców.  

 

Hosting VPS 

Ta forma hostingu jest znacznie korzystniejsza od poprzednio omawianej formy współdzielonej. W tym przypadku mamy możliwość korzystania z osobno wydzielonych zasobów, w tym określonego RAM, czy też pojemności dysku. 

Wybierając hosting VPS mamy dostęp do zarządzania swoją częścią serwera poprzez panel administracyjny. 

Jeśli chodzi o same koszta, to będą one zależne od wielkości strony.  Mniejsze, mniej skomplikowane nie powinny wymagać dużego nakładu pieniędzy. 

 

Serwer dedykowany

Poza hostingami, które opierają się na wspólnym korzystaniu z jednego, większego serwera możemy też postawić na opcję indywidualną. Serwer dedykowany pozwala na większą swobodę. Kontrola nad stroną jest na znacznie wyższym poziomie. Największą zaletą tej formy hostingu jest jednak bezpieczeństwo. Z pewnością taką wersję powinni rozważyć właściciele większych firm z rozbudowanymi stronami,  

 

Serwer w chmurze

Hosting z serwerem w chmurze to alternatywa do jego fizycznego odpowiednika. Staje się on coraz bardziej popularny, co może być spowodowane jego dobrą reakcją na obciążenia oraz awarie. W przypadku tych drugich zostaje on niezwłocznie przeniesiony w inne miejsce, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.  

 

 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy swój hosting?

 

Uptime

 

Uptime to tzw. gwarantowany czas bezawaryjnego działania i dostępu do hostingu strony. Według ogólnych standardów powinien on wynosić minimum 99,95%. Niektórzy dystrybutorzy oferują jednak jeszcze wyższe parametry. W przypadku kreatora stron internetowych od WebWave jest to 99,97%.

 

Czy lokalizacja serwera ma znaczenie?

 

Oczywiście. To gdzie znajduje się serwer, który oferuje nam hosting ma znaczenie. Im bliżej tym lepiej. Rzecz jasna, jeśli jego lokalizacja będzie odległa, nie sprawia, że musimy od razu skreślać tę propozycję z naszej listy. Jeśli serwer będzie wysokiej jakości, to powinien sobie z tym poradzić…ale mimo wszystko lepiej zwracać uwagę na te, które są bliżej.

Ale na co w przypadku strony internetowej, tak naprawdę wpływa odległość serwera? To proste. Może usprawnić szybkość jej ładowania.

 

Czy hosting może być darmowy?

 

Za hosting strony internetowej zazwyczaj pobierana jest opłata. To ile ona wyniesie, zależy od jego rodzaju, na który się zdecydujemy. Warto jednak zwracać uwagę na oferty specjalne. Niektóre narzędzia umożliwiające tworzenie stron www, udostępniają hosting za darmo wraz z wykupionym u nich planem premium. Takie opcje są bardzo opłacalne, ale zanim zdecydujemy się już na konkretną propozycję, należy sprawdzić warunki/zasady działania takiej promocji. 

 

Czy można zrezygnować z hostingu?

 

Zanim wybierzemy konkretną ofertę hostingową, warto sprawdzić warunki, jakie obowiązują podczas korzystania z niego. Najlepiej postawić na taki, który umożliwia przedłużenie czasu na stałych zasadach, ale też rezygnacje bez dodatkowych obciążeń oraz możliwość przenoszenia go w razie koniecznych zmian. 

 

Pojemność hostingu

 

Aby nasza strona funkcjonowała jak najlepiej, warto zastanowić się wcześniej nad jej potrzebami. Co będziemy na niej udostępniać- czy będzie to przede wszystkim tekst, czy może materiały graficzne lub nawet wideo. Od tego m.in. zależy jakiego hostingu będziemy potrzebowali- jaka przestrzeń na serwerze zagwarantuje płynność witryny. Może się też okazać, że jeśli w planach mamy stworzenie całego portalu internetowego, zwykły hosting niekoniecznie nam wystarczy. Wtedy warto zastanowić się np. nad prywatnym serwerem.  

 

Podsumowanie

 

Hosting to jeden z istotniejszych elementów, o jakie należy zadbać. W zależności od typu naszej strony, jej przeznaczenia etc. możemy dobrać dla siebie taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność, cenę...i nie tylko. Jeśli mowa o kosztach, to warto też przyjrzeć się ofertom, które zapewniają hosting w pakiecie. Pozwoli nam to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. 

 

 

Najnowsze artykuły:

06 kwietnia 2022
Kreator stron i ładna, a wręcz efektowna strona internetowa. Czy te dwa pojęcia mogą się ze sobą łączyć? Jak najbardziej. Co prawda na początku swojej “kariery” kreatory nie cieszyły się
16 marca 2022
Czym jest blog - definicja  Zaczniemy standardowo od definicji. Według słonika SEO opracowanego przez Semtec Blog to rodzaj strony internetowej, która może pełnić rolę dziennika, prowadzonego w formie regularnie publikowanych
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave

ODBIERAM

Jak zrobić stronę internetową?

SPRAWDŹ

UX I UI

TRENDY W

WEB DESIGNIE

SEO I POZYCJONOWANIE

GRAFIKA INTERNETOWA

PORADY

BEZ KODOWANIA

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole: