Data aktualizacji: 17 maja 2022

Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:

BEZ KODOWANIA

PORADY

GRAFIKA INTERNETOWA

SEO I POZYCJONOWANIE

TRENDY W

WEB DESIGNIE

UX I UI

SPRAWDŹ

Jak zrobić stronę internetową?

ODBIERAM

Obierz zniżkę - 30%

w WebWave

25 maja 2023
Czy kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl pytanie: ,,Jak powstają produkty, z których korzystam na co dzień?" Proces projektowania produktów może być naprawdę fascynujący, obejmujący wiele kroków i wyzwań. W tym
06 kwietnia 2023
Teorie na temat sztucznej inteligencji są już z nami od dziesiątek lat, jednak teraz jesteśmy już coraz bliżej faktycznej ingerencji tego typu rozwiązań w prawdziwe życie. Wcześniej z kakimi wątkami

Najnowsze artykuły:

Matury - jeden z popularniejszych egzaminów. Nazywamy go też egzaminem dojrzałości. Do jego zdania podchodzi większość uczniów liceum i technikum. Im bliżej do maja tym częściej pojawia się to mało lubiane przez niektórych pytanie “co dalej?”. Przerwa, własny interes…różne odpowiedzi są na to pytanie, ale do tych głównych zaliczamy właśnie studia. 

Jeśli więc należycie do grona tegorocznych maturzystów, chcecie zmienić kierunek studiów lub jesteś po tzw. gap year i w tym roku chcesz wybrać się na studia, a ich tematyka znajduje się w obrębie projektowania, grafiki komputerowej i web designu, to ten artykuł może być właśnie dla Ciebie!

 

Czy potrzebuję studiów

 

Kiedyś studia były uważane za coś, co dodawało nam prestiżu. Ukończenie ich, a nawet samo dostanie się na nie, było często czymś wyjątkowym i godnym podziwu. Dzisiaj sytuacja ma się nieco inaczej - pojawia się coraz więcej uczelni publicznych i prywatnych. Oferują one także więcej kierunków studiów do wyboru, a ich różnorodność jest coraz bardziej zauważalna. W niektórych przypadkach powoduje to obniżenie progu przyjęć na studia, a czasami wręcz o przyjęciu decyduje jedynie kolejność zgłoszeń. Czy zatem takie studia są komukolwiek potrzebne? 

 

Studia nie są potrzebne do zbudowania kariery zawodowej. Niektórzy nawet uważają je za stratę czasu i pieniędzy (w przypadku studiów zaocznych i wieczorowych). Coraz rzadziej rekruterzy zwracają uwagę na wykształcenie kandydata, a skupiają się na jego umiejętnościach i doświadczeniu praktycznym. Jeśli chodzi np. o grafikę, jesteście w stanie zdobyć je całkowicie samodzielnie. Jak? Wystarczy, chociażby poszukać kursów. W sieci dostępna jest ich ogromna ilość - zarówno tych płatnych, jak i darmowych. Poza tym warto też sięgnąć do różnego rodzaju poradników i tutoriali oraz skorzystać z tradycyjnej formy zdobywania wiedzy, czyli książek. 

Jeśli chcecie już zacząć działać zawodowo, możecie też poszukać ofert zatrudnienia na staż, podczas którego nauczycie się grafiki pod okiem profesjonalisty.

 

 

Dlaczego warto iść na studia graficzne

 

Skoro już powiedzieliśmy sobie, że studia graficzne nie są konieczne, to po co tak naprawdę na nie iść? To pytanie tak naprawdę może odnosić się do wielu kierunków...ale też oczywiście nie wszystkich, ponieważ są takie zawody, przy których ukończenie studiów jest konieczne. Nie znajdują się już one jednak w zdecydowanej większości.

 

Pierwsze co należy zrobić, to odejść od patrzenia na studia jak na jeden ze szczebelków na drabinie naszej kariery zawodowej. Dopiero kiedy już uświadomicie sobie to, że nie są one konieczne, będziecie w stanie podjąć właściwą i szczerą decyzję. Studia graficzne to kierunek, który najczęściej wybiera się z pasji - i to jest właściwa droga do sukcesu - pasja do tego co się robi.

 

Planowanie i kompleksowość 

Dlaczego więc warto iść na studia graficzne? Po pierwsze kontynuując edukację szkolną na kierunku graficznym mamy już z góry gotowy program nauczania, z usystematyzowaną wiedzą. Zazwyczaj jest to plus, ale oczywiście nie zawsze - czasem ma to i swoje minusy. Na razie skupmy się na pozytywach, ponieważ dzięki ustalonemu planowi nie musicie robić tego samodzielnie i zastanawiać się, w jaki sposób się czegoś nauczyć, no i oczywiście nie ominiecie też nic istotnego. 

 

Zanim zdecydujemy się aplikować na określoną uczelnię i kierunek studiów, jaki oferuje bardzo ważne jest sprawdzenie jego programu. Nie tylko przekonamy się, co nas czeka, ale też zobaczymy czy przedmioty faktycznie odpowiadają naszym celom edukacyjnym. 

 

 

Krytyka czy nauka 

Kiedy stworzycie swoje pierwsze projekty, zapewne przynajmniej część z Was będzie z nich dumna (i usatysfakcjonowana efektem końcowym). Pokazując je członkom rodziny i bliskim znajomym również najprawdopodobniej usłyszycie przychylne opinie i bardzo często będą one szczere, ale w niektórych przypadkach prawdopodobnie będą delikatnie podkoloryzowane.

Za jakiś czas wykonacie swoje pierwsze komercyjne zlecenia i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zetkniecie się z krytyką - czasem uzasadnioną, a czasem bezpodstawną…ale trzeba być na to gotowym. Nie raz podczas swojej kariery spotkacie się z takimi słowami jak “nie podoba mi się”, “ja to widzę inaczej”, “zmieńmy to” itp.

Nawet jeśli nie przejmujecie się zbytnio samą krytyką, to niestety w niektórych przypadkach może Wam być ciężko poprawić projekt. Właściwie, co zrobić, żeby spodobał się on klientowi? Oczywiście, zanim wykonamy zlecenie, należy przeprowadzić wywiad z osobą, która je nam powierza, ale potrzebne jest nam też myślenie graficzne - czasem uwagi na temat projektu od osoby, która nie ma w tej kwestii zielonego pojęcia, mogą być absurdalne i należy umieć je profesjonalnie odrzucić. 

Uczęszczając na studia macie okazję do nawiązania kontaktu z profesjonalistami, którzy spojrzą na wasze projekty fachowym okiem. Nie tylko powiedzą Wam, jeśli Wasze projekty nie jest wystarczająco dobre, ale także co zrobić, aby stały się świetne.

 

 

Motywacja 

Samodzielna nauka w domu może też skłaniać do prokrastynacji. Niektórzy mogą być w takim modelu edukacji mniej zmotywowani. 

np. Planowaliście zrobić ten polecany przez wszystkich kurs online, ale akurat wyszedł nowy serial na Netfilxie i nauka przeszła na drugi plan. Książka o designie, którą kupiliście leży na półce już pół roku, ponieważ jakoś nigdy nie ma czasu po nią sięgnąć....itd.

Co prawda nic się nie stanie, jeśli nie zaczniecie się uczyć już dziś, od teraz, ale wydłuży to cały proces dotarcia do celu. Większość osób musi mieć nad sobą deadline, aby móc skutecznie pracować. Na studiach graficznych musicie robić nowe projekty z zajęć na zajęcia. Wizja niezaliczonego przedmiotu potrafi być dla wielu naprawdę motywująca.

 

Kontakty  

Już wspomnieliśmy sobie, że chodząc na studia, spotkamy profesjonalistów w dziedzinie, w której chcemy się kształcić (wykładowców, ćwiczeniowców i gości specjalnych) i póżniej pracować. Poza tym będziemy mieli też kontakt z ludzi, którzy mają podobne umiejętności i pasje. Możliwe, że poznacie tam osobę, z którą w przyszłości założycie np. agencję reklamową. Może będziecie polecać się nawzajem klientom - jedna osoba zaprojektuje stronę internetową, a druga zajmie się social mediami. Może któraś z tych osób będzie waszym przyszłym szefem lub wręcz na odwrót? Znajomości w branży są niezwykle istotne…i to nie tylko pod kątem czysto biznesowym - czasem po prostu dobrze jest mieć kogoś, z kim dzielimy te same pasje i wzajemnie możemy się od siebie uczyć, a tym samym też motywować do rozwoju.

 

 

Studia techniczne a plastyczne 

 

Co wybrać - czy iść na ASP, czy na któryś z wydziałów informatyki? Uczelnia prywatna czy publiczna? Studia dzienne, wieczorowe czy zaoczne? To jest temat rzeka i tak naprawdę wychodząc z założenia, że studia nie są ściśle związane z karierą - każdy wybór jest dobry. Jeśli jednak chcecie wybrać studia, które pomogą znaleźć Wam wymarzoną pracę…również każdy z tych wyborów może okazać się słuszny, w zależności od tego, czym chcecie się zajmować i jakie macie możliwości, ponieważ jeśli przy okazji macie też pełnoetatową pracę, studia dzienne najprawdopodobniej nie będą osiągalne ze względów czasowych. 

Wymienimy więc sobie zalety i wady każdego z tych rozwiązań. 

 

 

Grafika na ASP

 

Studiowanie Grafiki na ASP

 

Ten typ studiów graficznych będzie dobrym wyborem jeśli chcecie rozwijać się artystycznie. Poznacie na nim środowisko artystów i nauczycie się tworzyć sztukę nie tylko tą w formie elektronicznej, ale też (a wręcz przede wszystkim) tę tradycyjną (szkice, malunki różnego rodzaju materiałami). Będziecie mieli szansę zdobyć też ogromną wiedzę od uznanych profesorów sztuki (znawców merytorycznych i praktycznych). W związku z tym, że w sztuce istotne jest zarówno posiadanie wiedzy technicznej, wykorzystywanie tradycyjnych rozwiązań, jak i kreatywne innowacyjne podejście do tworzenia to będziecie w stanie zdobyć duży warsztat umiejętności. …a ponieważ Akademia Sztuk Pięknych to uczelnia prestiżowa, dobrze prezentuje się też w CV (no i jeśli dla niektórych to ważne, to daje również możliwość pochwalenia się na zjeździe rodzinnym).

 

Minusem na pewno jest to, że nie jest łatwo dostać się na ASP. Oczywiście oprócz samej matury, musicie zaliczyć egzamin wstępny, np. z rysunku. Często też od kandydatów wymaga się przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, na której musicie wykazać się wiedzą z zakresu historii sztuki i przy okazji dobrze zaprezentować samych siebie. Najczęściej osoby, które chcą dostać się na ASP, wiedzą o tym już w szkole średniej lub nawet (późniejszej) podstawowej i uczęszczają na kursy przygotowawcze do egzaminów. Jeśli należycie do osób, które są bardziej twórcami niż artystami i preferujecie nowe rozwiązania projektowania, to bardzo możliwe, że nie są to studia dla Was. Jeśli wiążecie swoją karierę zawodową z pracą w IT, możliwe, że lepiej będzie wybrać kierunek techniczny.

 

 

 

Informatyka 

 

Studiowanie Informatyki na uczelni technicznej

 

Często osoby, które chcą zajmować się web designem zastanawiają się nad pójściem na kierunek informatyczny. Plusem takiego rozwiązania jest to, że bardzo szeroko poznacie tam zagadnienia dotyczące tworzenia stron internetowych. Nauczycie się też programować  i zdobędziecie wiedzę na temat technologii komputerowej lub oczywiście jeśli posiadacie już jakieś podstawy w tym kierunku, to po prostu będziecie mogli je rozwinąć i poznać też inne spojrzenie.  

Jaki jest minus studiów informatycznych jeśli przyszłość wiążemy z pracą grafika? 

 

Grafika wiąże się zarówno z informatyką, jak i ze sztuką. Studia Informatyczne będą dobre dla web developerów. Nie nauczysz się na nich jednak obsługi programów graficznych i samego projektowania graficznego. Musicie też liczyć się z tym, że prawdopodobnie będziecie uczyć się przedmiotów ścisłych (to też ważna informacja przy dobieraniu rozszerzonych matur), czyli m.in. matematyki, a może nawet fizyki. W tym wypadku nie liczy się to, jak wypadniecie na egzaminach wstępnych, a wynik z matur. Dla niektórych będzie to pocieszająca informacja, a z kolei dla innych wręcz przeciwnie. Warto też zadać sobie pytanie, czy web designer musi być też web developerem? 

 

 

Grafika komputerowa

 

Studiowanie grafiki komputerowej

 

Studia na kierunku grafika komputerowa łączą zagadnienia z dziedziny sztuki i informatyki. Skupiają się na nauce obsługi programów graficznych i projektowania. Dobre uczelnie oferują także zajęcia z rysunku i malarstwa. Niektóre z nich mają w ofercie także naukę programowania lub projektowania 3D.

 

Często, choć rzecz jasna nie zawsze, aby dostać się na takie studia, tak jak w przypadku ASP należy przejść przez egzaminy wstępne. Każda uczelnia ma również inny program, na co (jak już wcześniej sobie wspomnieliśmy) warto zwrócić uwagę, aby zorientować się m.in. czy oferuje ona odpowiednio wysoki poziom kształcenia. Dużym minusem jest sam fakt, że nie ma zbyt wiele uczelni publicznych, na których można studiować grafikę komputerową (lub jest to dopiero możliwe na drugim stopniu edukacji)...m.in. właśnie dlatego najczęściej są to studia płatne. 

 

 

Uczelnia prywatna czy publiczna

 

Tak naprawdę ciężko jest porównać uczelnię publiczną do prywatnej, ponieważ znajdziemy zarówno świetne, jak i słabe uczelnie po jednej, i po drugiej stronie. Zanim złożycie papiery, poczytajcie też opinie na temat wybranej uczelni w internecie - na forach i grupach tematycznych. Jeśli bezpośrednio znacie osoby, które uczęszczają do tej szkoły, to oczywiście też warto poznać ich odczucia (odważni mogą też spróbować nawiązać kontakt np. z kimś z Facebooka). 

Możecie też wybrać się na dni otwarte. Najprawdopodobniej nie będzie to szczere wrażenie, ponieważ zwykle podczas takich eventów wszystko jest podkoloryzowywane, ale przynajmniej będziecie mogli się przekonać, jak wyglądają sale, pracownie, sprzęt i kto tam uczęszcza oraz wykłada. 

Główną różnicą pomiędzy uczelniami prywatnymi i publicznymi jest to, że uczelnie publiczne są darmowe, a za naukę na uczelniach prywatnych musimy zapłacić. Nierzadko będzie to naprawdę spora kwota. Wybierając studia, należy więc również wziąć pod uwagę swoją sytuację ekonomiczną. 

 

 

Studia dzienne wieczorowe czy zaoczne

 

Jeśli wśród Was są osoby, które nie pochodzą z miasta, w którym zamierzają studiować i nie planują przeprowadzki, a raczej wybierają dojazd, to warto rozważyć studia niestacjonarne (zaoczne). W tej formie studiów zajęcia odbywają się w weekendy - najczęściej co dwa tygodnie (zdarzają się też takie, które mają zjazdy cotygodniowe). To, że zajęcia nie są tak częste, nie oznacza, że pomiędzy nimi nie trzeba nic robić - wręcz przeciwnie, większość pracy wykonuje się w domu

Studia zaoczne będą też praktyczniejszym rozwiązaniem dla osób, które pracują na pełen etat lub mają już rodzinę i nie mogą sobie pozwolić na studia dzienne.

 

Z kolei jeśli mówimy o studiach wieczorowych, to nie są one oferowane przez każdą uczelnię…i również są płatne. Zajęcia odbywają się, jak sama nazwa wskazuje, wieczorami, ale nie w weekendy, a w dni robocze. Jest to jakieś alternatywne  rozwiązanie dla osób pracujących na porannych zmianach, ale na pewno długofalowo staną się bardzo męczące. Studia wieczorowe oferowane są np. na ASP.

 

Studia dzienne są studiami darmowymi na uczelniach publicznych i płatnymi na uczelniach prywatnych. W większości przypadków nie są możliwe do pogodzenia z pracą na pełen etat i często wiążą się z przeprowadzką do innego miasta (tam, gdzie znajduje się siedziba uczelni). Często jednak jest na nich oferowana większa ilość materiału niż na tych wcześniej wymienionych, ale też w niektórych wypadkach  ciężej jest się na nie dostać.

 

 

Jakie są możliwości po studiach graficznych

 

Jeśli chcecie wiązać swoją karierę zawodową z grafiką, macie naprawdę  dość spory wybór dziedzin, w których można się specjalizować. Najwyższe dochody osiągają graficy zajmujący się projektowaniem 3D, web designem (kompleksowe tworzenie stron internetowych lub specjalizowanie się w UI czy też UX) i DTP, czyli projektowaniem do druku. 

 

Grafika jest tak naprawdę wszędzie - każdy przedmiot, który nas otacza, został przez kogoś zaprojektowany. Podobnie jest w przypadku stron www, które odwiedzamy, gier, przy których spędzamy wolny czas oraz efektach, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają  oglądany przez nas film, czy reklamach telewizyjnych i internetowych - za każdym takim projektem stoi grafik. 

 

Grafika komputerowa to pojęcie bardzo szerokie. W zakresie projektowania graficznego możecie zajmować się:

  • projektowaniem ulotek

  • projektowaniem plakatów

  • projektowaniem banerów

  • projektowaniem opakowań do druku

  • tworzeniem grafik do internetu

  • ilustracją

  • projektowaniem gier

  • animacją komputerową np. w filmach animowanych

  • produkcją filmową reklam

  • montażem

  • obróbką fotografii 

i oczywiście projektowaniem stron internetowych. 

 

Wymieniać można naprawdę długo. Grafika komputerowa to dziedzina, w której należy postawić na ciągły rozwój. Dlatego warto obrać jeden kierunek, w którym będziemy się dokształcać. Kiedy staniecie się specjalistami w swojej dziedzinie, najprawdopodobniej nie będziecie już musieli martwić się ani o pracę, ani o zarobki, a w przypadku pracy freelancera z czasem nie będzie też trzeba szukać zleceń samodzielnie, ponieważ będą do Was przychodzić np. te z tzw. poleceń od poprzednich klientów. 

 

 

Co zrobić, aby  przygotować się na studia graficzne

 

Rysunek

 

Jeśli chcecie dostać się na kierunek grafika w Akademii Sztuk Pięknych, umiejętność rysunku musicie mieć już opanowaną na bardzo przyzwoitym poziomie. Jednak nie tylko tutaj przydaje się dobra kreska. Chcąc zostać  grafikiem na poziome, niezależnie od uczelni, warto w tę umiejętność zainwestować trochę czasu. Nie musicie rysować pięknych, realistycznych portretów, chyba że chcecie zajmować się profesjonalnie ilustracją. W każdym przypadku warto jednak poznać podstawy, takie jak kompozycja, proporcje, perspektywa itd.

Jeśli ktoś z Was nie umie rysować, to nie trzeba się tym aż tak przejmować, ponieważ jest to umiejętność, której można się po prostu nauczyć.

Pracując (ale też i kształcąc się) w branży projektowej zawsze warto mieć przy sobie notes/szkicownik - zapisywać (i oczywiście rysować) pomysły i po prostu ćwiczyć w wolnych chwilach - w autobusie (lub nieoczekiwanym ciągnącym się w nieskończoność korku), w kawiarni, czy w czasie przerwy. 

 

 

Programy graficzne

 

Chcąc tworzyć dzieła graficzne, należy też znać i umieć posługiwać się programami, które do tego służą. Zazwyczaj nie warto jednak od razu opłacać subskrypcji w Adobe - chyba że w ramach nauki szkoła zapewnia je za darmo. Na początku można wybrać darmowe zamienniki. Dla Photoshopa takim odpowiednikiem będzie np. wielu pewnie znany Gimp lub Photopea (ta dużo lepiej odzwierciedla program od Adobe), dla Illustratora - Inkscape. Jeśli chcecie tworzyć grafikę 3D, warto zainteresować się darmowym Blenderem, a w przypadku animacji 2D, zacznijcie np. od darmowego programu Krita. 

Pasjonatom web designu możemy z kolei polecić zainteresowanie się kreatorami stron www. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że jeśli zależy Wam na nauczeniu się projektowania, praca na szablonach nie ma raczej większego sensu (jest to rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć stronę prosto i szybko). Do testowania swoich umiejętności wybierzcie WebWave, w którym stworzycie stronę od podstaw. Będziecie mogli wykonać projekt, tak jak chcecie i przy okazji opublikować go w internecie za darmo. Jeśli po czasie stwierdzicie, że czegoś tam brakuje lub coś warto zmienić, to z tym też nie będzie problemu.   

 

Wiedza 

 

Wiedzę graficzną można czerpać z różnych źródeł - oczywiście będą to studia, wykłady, kursy i szkolenia, ale też np. blogi, content twórców, którzy nagrywają filmy na interesujący nas temat, książki o designie (nawet w postaci e-booka i audiobooka jeśli jest to wiedza bardziej merytoryczna), webinary lub podcasty. Warto też uczęszczać na różne wydarzenia i wystawy.

Social media też mają tutaj swoją rolę - chociażby zaglądanie na Pinteresta lub Behance, co pozwoli obyć się z teraźniejszymi trendami. 

 

Studia to czas, w którym naprawdę bardzo wiele się uczymy. Warto jeszcze przed ich rozpoczęciem zapoznać się z tematem, nad którym spędzimy najbliższe 3, 5 lub jeszcze więcej lat. Chłońmy sztukę, uczmy się rozwiązań technologicznych i czerpy z tego frajdę! 

 

 

Podsumowanie

 

Jeśli jesteście na początku swojej drogi, nie bójcie się popełniać błędów i otwarcie do nich przyznawać. Nie warto też myśleć, że decyzja ta zaważy o całym Waszym życiu. Uczelnie czy kierunek studiów można zmienić. Można też z nich całkowicie zrezygnować i wcale nie oznacza to jakiejś porażki oraz tego, że nie mamy już szansy znalezienia pracy w grafice. Jak mogliśmy się wspólnie przekonać, sposobów na naukę jest wiele i nie musimy zamykać się w określonych ramach.  

Powodzenia! 

 

 

 

dobra strona bez błędów
19 czerwca 2020

Matura, studia i grafika