jak zrobić stronę internetową

Krótka historia web designu

jak powinno wyglądać menu strony
05 grudnia 2019

Tworząc strony internetowe rzadko zastanawiamy się nad tym, jak witryny wyglądały jeszcze kilka lat temu. Tymczasem trendy w projektowaniu stron www zmieniają się bardzo dynamicznie. Strony, które powstały zaledwie kilka lat temu wydają się dzisiaj archaiczne. W tym wpisie pokrótce przedstawimy historię webdesignu i prześledzimy zmiany, jakie w nim zachodziły na przestrzeni lat. 

 

1991 - pierwsza strona www

Pierwsza strona www powstała 6 sierpnia 1991. Stworzył ją Tim Berner-Lee. Hosting zapewnił instytut CERN. Witryna jak na dzisiejsze standardy wyglądała bardzo ubogo - składała się wyłącznie z tekstu. Zawierała podstawowe informacje na temat systemu www. 

 

1992 - na stronach pojawiają się zdjęcia

Rok po uruchomieniu pierwszej strony Berner-lee postanowił umożliwić umieszczanie w witrynach zdjęć. Jako pierwsze pojawiła się fotografia zespołu Les Horribles Cernettes. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie internetu bez grafik. 

 

1994 - pierwszy baner reklamowy

Reklamy to dzisiaj również nieodłączny element sieci. Pierwszy baner promujący usługi firmy AT&T wyświetlił się na stronie HotWired.com.W tym samym roku powstał serwis Geocities, który umożliwiał darmowy hosting stron. 

 

1995 - powstaje Javascript

Ten popularny język programowania pierwotnie nosił nazwę Mocha, następnie LiveScript. Umożliwił użytkownikom interakcję ze stronami, które do tej pory były statyczne. 

 

1996 - Flash

Ta innowacyjna w swoich czasach technologia pozwoliła twórcom stron na umieszczanie na nich grafik, filmów i animacji. 

 

1998 - wynalezienie CSS

Ten system umożliwia oddzielenie treści strony  od elementów wizualnych. Dzięki temu projektanci stron zyskali większą elastyczność i kontrolę nad wyglądem witryn.

 

2003 - powstaje Wordpress

Ta platforma stworzona z myślą o blogach przyczyniła się do ich popularności. W sieci szybko zaroiło się od internetowych pamiętników, które szybko ewoluowały i w końcu przyjęły obecną formę

 

2004 - rok MySpace

Stworzony jako serwis randkowy MySpace rozpoczął szaleństwo mediów społecznościowych. Stał się też platformą promocji muzyki. To dzięki niemu zaistnieli między innymi Adele czy Arctic Monkeys. MySpace przyczynił się też do popularyzacji kodowania. Dzięki znajomości HTML można w nim było zmieniać wygląd profilu.

 

2007 - zaczyna się era urządzeń mobilnych

W 2007 roku Apple zaprezentował pierwszego iPhone’a. Tym samym rozpoczęła się era smartfonów. Rosnący popyt na strony wyświetlane na małych ekranach tych urządzeń sprawił, że priorytetem stało się tworzenie witryn właśnie z myślą o użytkownikach przeglądających internet w telefonie. 

 

2010-2019 - współczesny web design

Popularność smartfonów wymusiła powrót do minimalistycznych projektów. Popularne są strony typu one-page, które łatwo przeglądać na urządzeniach mobilnych. 

 

Co czeka nas w przyszłości

 

Jak widać, historia projektowania stron www jest dosyć krótka, ale bardzo interesująca. Webdesign rozwija się coraz bardziej dynamicznie. W tej chwili prym wiedzie wirtualna rzeczywistość. Jest to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Technologia zmienia się praktycznie z dnia na dzień i za 10 lat strony internetowe mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie.

 

 

31 stycznia 2020
Blog to bardzo istotny element strony internetowej. Dlatego powinien być
23 stycznia 2020
Nagłówek strony to element, który znajduje się praktycznie na każdej
09 stycznia 2020
CTA, czyli call to action - wezwanie do działania, to
19 grudnia 2019
Jeśli planujesz stworzyć stronę www, powinieneś być na bieżąco z

Poznaj też inne artykuły:

Jak zrobić stronę www?

 

Skupiamy się przede wszystkim na rozwiązaniach dla osób, które zastanawiają się jak samodzielnie założyć stronę internetową bez pomocy programisty.

jak zrobić stronę internetową za darmo
jak zrobić stronę internetową krok po kroku
poradnik jak zrobić stronę internetową

Znajdziesz nas: