jak zrobić stronę internetową

Jak używać obrazów w content marketingu?

układ strony głównej
17 września 2019

Grafiki, ilustracje i zdjęcia to kluczowe elementy skutecznego content marketingu. Brak treści wizualnych ogranicza możliwości komunikacji z odbiorcami. Poza tym, powoduje spadki w SEO. Projektowanie graficzne to coś dużo więcej niż dodawanie elementów, które wizualnie urozmaicają tekst. Jest sztuką komunikacji poprzez obrazy. Odpowiednie projektowanie graficzne buduje świadomość marki i ewidentnie wpływa na proces decyzyjny klienta. Dlatego odpowiedni dobór ilustracji w marketingu treści ma niemałe znaczenie. 

Najbardziej skupiamy wzrok na obrazkach

 

Badania eye-trackingowe pokazują, że ilustracje są idealnym sposobem na zwrócenie uwagi użytkownika. Duże bloki tekstu są trudne do “strawienia” przez oko. Nie jest łatwo skupić na nich uwagę. Umieszczenie może sprawić, że nasza strona stanie się bardziej atrakcyjna dla odbiorcy. Trzeba to jednak robić z głową.

Musimy pamiętać o tym, żeby ilustracja była ściśle powiązana z treścią.

Badani użytkownicy notorycznie omijają wzrokiem wszystkie elementy, które nie są powiązane z informacjami zawartymi w tekście. Może to wydawać się oczywiste, jednak bardzo często zdarza się, że osoby zajmujące się content marketingiem zapominają o odpowiednim doborze ilustracji. W ten sposób zmniejszają swoje szanse na skuteczne dotarcie do odbiorcy.

Banki zdjęć - czy to dobre rozwiązanie?

 

Często zły dobór ilustracji jest spowodowany niewłaściwym korzystaniem z banków zdjęć. Z jednej strony jest to rozwiązanie tanie i wygodne - pozwala na szybki dostęp do ogromnej ilości ilustracji. Z drugiej, zdjęcia, które tam znajdziemy są do siebie łudząco podobne. Często brakuje w nich elementów, które pozwalałyby “zaczepić wzrok” a przez to przyciągnąć uwagę.  

Niewiele firm może sobie jednak pozwolić na współpracę z profesjonalnym studiem fotograficznym. Wymaga to poświęcenia mnóstwa czasu i pieniędzy. Dlatego korzystając z banków zdjęć powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach:  

Po pierwsze, zdjęcie powinno jak najbardziej pasować do tematu. Warto poszukać obrazka, który jest ściśle związane z tym, co znajduje się w tekście. 

Po drugie, wybierzmy zdjęcie, na którym znajdziemy jakiś charakterystyczny element, przyciągający uwagę. Możemy też sami edytować obraz, na przykład kadrując go odpowiednio w programie graficznym. Często taka zmiana potrafi zdziałać bardzo dużo. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę, czy na taki zabieg pozwalają prawa autorskie.

Po trzecie, starajmy się wybierać fotografie czy grafiki, które są rzadko używane. Największe banki zdjęć oferują miliony grafik. Warto przyjrzeć się tym rzadziej używanym. 

 

Bądź inny niż wszyscy

Content marketing z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Dlatego zainteresowanie użytkowników treściami, które tworzymy nie jest łatwym zadaniem. Powinniśmy się skupić na tym, żeby były one jak najbardziej unikalne, a przez to wartościowe. Obrazy idealnie nadają się do tego celu. Infografiki, oryginalne ilustracje czy ciekawe zdjęcia z pewnością dodadzą atrakcyjności. 

Animacje i ilustracje otwierają drzwi do zupełnie innego rodzaju marketingu treści. 

Tworząc blogi, posty i artykuły, weź pod uwagę wszystkie elementy, które tworzą efekt końcowy. Staraj się odrębnie podejść do takich aspektów jak grafika i treść, które powinny tworzyć jednolitą całość. Pozwól, aby Twoje obrazy przyciągały i urozmaicały przekaz, a nie odwracały od niego uwagę.

 

21 lutego 2020
Wyszukiwarki internetowe to nieodłączna część współczesnego internetu. Chyba nikt nie
31 stycznia 2020
Blog to bardzo istotny element strony internetowej. Dlatego powinien być
23 stycznia 2020
Nagłówek strony to element, który znajduje się praktycznie na każdej
09 stycznia 2020
CTA, czyli call to action - wezwanie do działania, to

Poznaj też inne artykuły:

Jak zrobić stronę www?

 

Skupiamy się przede wszystkim na rozwiązaniach dla osób, które zastanawiają się jak samodzielnie założyć stronę internetową bez pomocy programisty.

jak zrobić stronę internetową za darmo
jak zrobić stronę internetową krok po kroku
poradnik jak zrobić stronę internetową

Znajdziesz nas: