Jeśli chcesz przeczytać artykuły z innej kategorii, kliknij w wybrane przez siebie pole:
Jak zrobić stronę internetową?
Obierz zniżkę - 30%
w WebWave
Niezależnie od dziedziny, początki zawsze są trudne. Dotyczy to również tworzenia stron internetowych. Jeśli stoisz właśnie przed wyzwaniem zaprojektowania pierwszej witryny, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak zrobić swoją pierwszą stronę internetową!
Jak do każdego projektu, do stworzenia profesjonalnej strony internetowej należy się odpowiednio przygotować. Jeśli chcesz, aby była ona dobrym środkiem do pozyskiwania klientów, reklamy działalności lub promocji produktu, powinieneś zebrać pomocne informacje, które mają ogromne znaczenie z marketingowego punktu widzenia.
Działa to na podobnej zasadzie jak tworzenie briefu. Powinieneś po pierwsze określić, w jakim celu tworzysz stronę. Oczywiście, powód na pewno jest Ci dobrze znany, chodzi tu jednak o głębsze przemyślenie tego tematu i rozłożenie go na czynniki pierwsze.
Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową z portfolio, robisz ją w celu promocji swojej twórczości, pozyskania klientów lub zdobycia pracy. Powinieneś określić również np. jakie emocje chcesz wywołać u odbiorcy, jakiego działania od niego oczekujesz i dlaczego.
Jeśli mowa o odbiorcy, musisz określić grupę docelową - do kogo skierowana jest stroną, w jakim wieku są to osoby, jakiej płci, a nawet czy są to ludzie wykształceni lub zamożni. Do każdej z tych osób przekaz będzie kierowany w nieco inny sposób.
Więcej o tworzeniu briefu przeczytasz tutaj.
Zarówno w przypadku UX, tak również jeśli chodzi o część wizualną strony, warto zainspirować się dobrymi i sprawdzonymi projektami. Poszukaj stron, które przemawiają do Ciebie, ale zastanów się także, czy nie warto spojrzeć na wygląd i użyteczność strony z punktu widzenia odbiorcy. Więcej na temat inspiracji i pomysłów na stworzenie strony internetowej dowiesz się tutaj.
Skoro określiłeś już grupę docelową, zastanów się, jak powinna wyglądać strona, która trafi w jej gust. Za przykład możemy wziąć wybór kolorystyki strony i podstawy psychologii barw.
Jeśli tworzysz landing page dla ogólnodostępnej marki kosmetycznej, twoją grupą docelową są kobiety. Użyjesz więc pastelowych kolorów - oczywiście jeśli założenie marki i cel strony nie sugerują innego wyboru. Mogą to być odcienie różu lub błękitu czy turkusu w połączeniu z bielą. Podobnie będzie w przypadku tworzenia strony z produktami dla niemowląt.
Co innego, kiedy reklamujesz bardzo drogą biżuterię. Odbiorcą nadal są kobiety, ale w tym wypadku grupę zawęzimy do tych, które posiadają odpowiednie środki na jej zakup. Kolory zatem będą musiały budzić wrażenie luksusu - zdecydujemy się więc np. na połączenie odcieni bieli lub czerni z fioletem czy nawet ze złotem. W tym wypadku należy jednak uważać, aby nie osiągnąć przeciwnego skutku, czyli efektu kiczu. Należy więc postawić na minimalizm.
Oczywiście inspiracji wizualnych należy szukać nie tylko w kolorystyce stron. Zwróć uwagę również na styl, wygląd przycisków, stopek, menu, stylistykę grafik i zdjęć. Wybierz to, co uważasz za świetne wyjście i spróbuj uzyskać podobny efekt na swojej stronie www.
Z każdym projektem graficznym jest podobnie - zanim zaczniesz, warto stworzyć szkice przygotowawcze. W web designie nazywa się to makietowaniem. Możesz rozrysować całą stronę na kartce papieru lub użyć specjalnego programu do tworzenia makiet, takiego jak Figma lub Sketch.
Na tym etapie nie warto skupiać się na dokładnym odwzorowaniu wizualnym pomysłu. Można określić wstępnie kolorystykę i styl strony, ale najważniejsze jest zadbanie o UX, czyli doświadczenie użytkownika. W zgodzie z zasadą od ogółu do szczegółu, detale strony dobierzesz na samym końcu. Przy tworzeniu makiet powinieneś wczuć się w odbiorcę Twojej strony, zastanowić się, jakie czynności będzie chciał wykonywać i jakiego efektu będzie oczekiwał.
Aby ułatwić sobie to zadanie, warto przejrzeć kilka stron o podobnej do Twojej specyfikacji, tj. jeśli tworzysz np. sklep internetowy, wejdź na popularne strony e-sklepów i porównaj je. Elementy, które się powtarzają powinny znaleźć się również na Twojej stronie, ponieważ użytkownicy są do nich przyzwyczajeni.
Bardzo ważne jest, aby wszystko, co musi zrobić osoba odwiedzająca stronę, było jak najbardziej intuicyjne i nie wymagało zbyt dużego zastanawiania się nad tym, w jaki sposób osiągnąć zamierzony efekt.
Rozrysuj zatem układ strony głównej i podstron, zaznacz miejsca na tekst, zdjęcia i przyciski, zaplanuj menu i stopkę. Nie bój się poświęcić dużo czasu na ten etap - opłaci się to w przyszłości.
Zanim stworzysz swoją pierwszą stronę internetową, powinieneś wybrać odpowiednie narzędzie. W zależności od Twoich celów masz kilka opcji do wyboru. Jeśli jednak chcesz stworzyć stronę samodzielnie, powinieneś wybrać narzędzie, w którym możesz zarówno zaprojektować swoją witrynę, jak i opublikować ją w sieci. Najlepiej zrobić to za pomocą kreatorów stron internetowych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym najpopularniejszym artykule.
Na tym zakończymy pierwszą część z serii “Jak stworzyć pierwszą stronę internetową”. Omówiliśmy tutaj przygotowania do stworzenia strony internetowej. W kolejnej części zajmiemy się tworzeniem witryny od strony graficznej.